Kit fenyeget jobban a vastagbélrák?
És mit tehetünk, hogy elkerüljönÉvente túl sok, mintegy hatezer ember halálát követeli hazánkban a vastagbélrák. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egy elkerülhetetlen betegségről van szó. Odafigyeléssel a halálesetek nagy része elkerülhető.
h i r d e t é s
A vastagbél az emésztőszervrendszer utolsó szakasza. Több része van, és bár a teljes hossza 150-180 cm, daganatok általában csak az utolsó 60 cm-es szakaszán alakulnak ki, és csak ritkán lelhetők fel máshol.
Ismerje fel időben!
Olvassa el, milyen tünetek esetén kell feltétlenül orvoshoz fordulnia!
A vastagbélrák rizikófaktorai
- Amennyiben a családban, közvetlen vérrokonok között előfordult vastagbél-vagy végbélrák, elengedhetetlen a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. Ez egyrészt a székletminta rendszeres, évenkénti laboratóriumi vizsgálatát jelenti (vérnyomok után kutatnak ilyenkor), másrészt 5 évente részleges vastagbéltükrözést, 10 évente pedig teljes vastagbéltükrözést. A vastagbéltükrözés nem tartozik a kellemes szűrővizsgálatok közé (már ha van ilyen), de saját egészségünk érdekében bírjuk ki. Otthon is figyeljük a székletünket, és ha vérnyomokat találunk benne, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Ez a tünet nem biztos, hogy vastagbélrákra utal, de jobb félni, mint megijedni.
- Ha előfordult nálunk méh-, méhnyak- vagy mellrák, a veszélyeztetettek közé tartozunk
- A cukorbetegség is hajlamosíthat erre a daganattípusra
- Az egészségtelen életmód, azaz a kevés mozgás, sok ülés, a zsíros, kevés rostot tartalmazó ételek fogyasztása szintén a vastagbélrák rizikófaktorai
- A gyulladásos bélbetegségek (pl. Crohn-betegség, colitis ulcerosa) hajlamosíthatnak rosszindulatú béldaganatra
- A mozgáshiány, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, mint minden esetben, itt is rontják a helyzetet
- 50 éves kor felett még jobban kell figyelnünk a tünetekre, és a rendszeres szűrővizsgálatokra (természetesen a betegség fiatalabbaknál is kialakulhat)
A vastagbélrák megelőzése
A jó hír az, hogy a legtöbb kockázati tényező könnyen figyelemmel kísérhető, így nem kell egész éltünkben a vastagbélráktól rettegnünk akkor sem, ha például valamelyik szülőnket emiatt veszítettük el. Egyszerűen csak
Az első és legfontosabb a tartós életmódváltás. Azaz mozogjunk naponta legalább 30 percet, de inkább többet, szokjunk le a dohányzásról, kerüljük az alkoholt. Próbáljunk meg lefogyni, és ha sikerült, tartsuk fenn egészséges testsúlyunkat, azelhízásis lehet ugyanis kockázati tényező.
Reformáljuk meg táplálkozási szokásainkat, együnk sok zöldséget, teljes kiőrlésű pékárut, gyümölcsöket. Csökkentsük a zsíros, rostszegény ételek (zsíros húsok, vörös húsok, zsíros tejtermékek, túl sok tojás stb.) fogyasztását és igyekezzünk minél kevesebb zsiradékot használni sütéshez-főzéshez.
Reformáljuk meg táplálkozási szokásainkat, együnk sok zöldséget, teljes kiőrlésű pékárut, gyümölcsöket. Csökkentsük a zsíros, rostszegény ételek (zsíros húsok, vörös húsok, zsíros tejtermékek, túl sok tojás stb.) fogyasztását és igyekezzünk minél kevesebb zsiradékot használni sütéshez-főzéshez.
Az emésztőcsatorna "másik végét" is rendszeresen ellenőrizzük. Figyeljük, hogy legyen rendszeres, a naponkénti székletürítésünk, hogy a széklet minél rövidebb ideig pangjon a vastag- és végbélben, mert olyankor sok rákkeltő vegyület tud belőle visszaszívódni. Ha székeltünkben vért találunk, ezt minél hamarabb jelezzük orvosunknak.
A szakemberek az aszpirin szedését is megelőző hatásúnak tekintik, ez ügyben kérdezze kezelőorvosát: ő fogja eldönteni, szükségünk van-e erre, illetve bármilyen más gyógyszer vagy étrend-kiegészítő szedésére. És végül, de nem utolsó sorban nem lehet eléggé hangsúlyozni a szűrővizsgálatok jelentőségét. Az így felfedezett polipok (jóindulatú nyálkahártya-növedékek, melyek a vastagbél falából nőhetnek ki) gyorsan eltávolíthatók, ha pedig vastagbélrákunk van, az is időben derül ki. Idejében ahhoz, hogy a betegség elleni küzdelemből mi kerüljünk ki győztesen.
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!