Így befolyásolja a cukorbetegség az alvást

A diabétesszel járó tünetek – a vércukorszint ingadozása, a gyakori vizelési inger és a cukorbetegséget gyakran kísérő éjjeli szorongás – megnehezítik, sok esetben teljesen ellehetetlenítik az érintettek éjszakai pihenését.

Az 1-es típusú diabétesszel élők esetében nagy a valószínűsége annak, hogy nem tudnak jól, vagyis pihentetően és hosszan aludni éjszaka. Több tanulmány eredményei is alátámasztják, hogy diabétesz esetén gyakoriak az alvászavarok. Az 1-es típusú cukorbetegséggel élőknél az alvás minőségét negatívan befolyásolhatják a különféle viselkedési és fiziológiai okok, amelyek hosszú távon a betegség és az esetleges szövődmények alakulására is hatással lehetnek – írta témával foglalkozó cikkében a Healthline.

cukorbetegség, alvászavarok
Ahhoz, hogy jól alhassunk éjszaka, ideális körülményeket kell teremtenünk. Fotó: Getty Images

Az alváshiány hosszú távon veszélyes

Az Amerikai Alvásmedicina Akadémia (American Academy of Sleep Medicine) definíciója szerint egy 18-60 év közötti felnőttnek legalább 7 órányi éjszakai alvásra van szüksége ahhoz, hogy szervezete – az agyat is beleértve – regenerálódni tudjon és kiegyensúlyozottan működhessen. A krónikus alváshiány számos betegség kialakulásával összefüggésbe hozható, többek között az elhízással, a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a 2-es típusú diabétesz kialakulásával.

Összefoglalóan cukorbetegségnek, avagy diabétesz mellitusznak nevezzük azokat az anyagcserezavarokat, amelyek az inzulinkiválasztás vagy -működés romlásán keresztül a glükózháztartás felborulásához vezetnek. A probléma hátterében többfelé kiváltó ok is állhat.

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás különösen fontos az 1-es típusú diabétesszel élők számára, mivel az alváshiány inzulinrezisztenciát is okozhat, ami tovább nehezítheti a betegség kezelését. Egy, a Healthline által idézett tanulmány szerint az 1-es típusú cukorbetegek körülbelül 35 százaléka számol be rossz alvásminőségről, míg ez az arány a diabétesszel nem küzdők esetében körülbelül 20 százalék. A leggyakoribb, 1-es típusú diabétesszel összefüggésbe hozható alvászavarok a következők:

  • Nokturia: egy olyan állapot, ami azzal jár, hogy az érintettek gyakran ébrednek éjszaka, mert vizelniük kell. A jelenség hátterében jellemzően a hiperglikémia (túl magas vércukorszint) áll.
  • Obstruktív alvási apnoe: amikor a garat hátsó részében található izmok átmeneti ellazulása miatt a légutak beszűkülnek vagy elzáródnak, a légzés pedig ki-kimarad.
  • Központi alvási apnoe: amikor alvás közben egy rövid időre leáll a légzés, mert az azt szabályozó izmokhoz nem érkezik megfelelő jel az agyból.
  • Nyugtalan láb szindróma: akaratlan lábrándulások és görcsök, amelyek negatívan befolyásolják az alvás minőségét és mennyiségét. A cukorbetegségben szenvedő felnőtteknél gyakoribb jelenség, mint az összlakosság körében.
  • Általános alvászavarok és rossz alvásminőség: ezek hosszú távon megnövelhetik a neuropátia (idegkárosodás) és a nefropátia (vesebetegség) kialakulásának arányát.

Fontos tudni, hogy az alvászavarok nemcsak a cukorbetegség kezelését nehezíthetik meg, hanem az általános egészségi állapotot és az életminőséget is hátrányosan befolyásolják, miután az inzulintermeléstől a koncentrációig gyakorlatilag mindenre hatnak.

Mi lehet a megoldás?

Adam Brown, a diabétesszel foglalkozó diaTribe egykori vezető szerkesztője, rovatvezetője szerint túl kevés figyelmet szentelünk az alváshiánynak, különösen a cukorbetegséggel kapcsolatban. Véleménye szerint a megfelelő alvási szokások kialakítása eltarthat egy darabig, de megéri megtalálni a nekünk legmegfelelőbb stratégiát. Ehhez a következőket ajánlja:

  • Tartózkodjunk minél többet a szabadban, és érjen bennünket a napfény.
  • Minden nap mozogjunk, hogy kellően elfáradjunk a nap végére, mert így könnyebb lehet az elalvás.
  • Délután és este már ne igyunk koffeintartalmú italokat.
  • Este, de különösen lefekvés előtt már ne igyunk mértéktelenül, hogy megússzuk a gyakori éjszakai vizelést.
  • Alakítsunk ki egy alvási rutint, amihez ragaszkodunk. Igyekezzünk minden nap ugyanabban az időben kelni és feküdni, a hétvégéket is beleértve. Így ugyanis beállhat a bioritmusunk, ami kiegyensúlyozottá tehet bennünket.
  • Lehetőség szerint ellenőrizzük vércukorszintünket elalvás előtt, hogy lássuk, biztonságos tartományban van-e.
  • Teremtsük meg az ideális körülményeket az alváshoz. Ehhez körülbelül 18 °C fokos hőmérséklet az optimális - ami azért nagyban függ az egyéni hőérzettől. Sötétítsünk be, hogy a szobába ne jusson zavaró fény.
  • Igyekezzünk kikapcsolódni, ellazulni lefekvés előtt. Ebben segíthet egy meleg fürdő vagy egy jó könyv, esetleg a jóga vagy a meditáció. Ahogy az is, ha elalvás előtt már nem nézünk tévét, nem bámuljuk a monitort, sem a telefonunk kijelzőjét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra