Attenborough: kevés időnk maradt

A világhírű brit természettudós, David Attenborough szerint nagyon kevés időnk maradt, hogy a klímaváltozás katasztrofális hatásait enyhítsük.

Azonnal tenni kell a klímaváltozás ellen, mert különben már késő lesz a bolygó számára - figyelmeztetett David Attenborough brit természettudós a vasárnap kezdődő glasgow-i klímacsúcs előtt. A COP26 klímakonferencia az emberiség legjobb esélyének azt tartja, ha a globális átlaghőmérséklet növekedése nem haladja meg az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti átlaghőmérséklethez képest. Ehhez azonban Attenborough szerint azonnali és drasztikus cselekvésre van szükség.

"Ellopjuk a jövőt a gyermekeinktől, nem kölcsönvesszük" Nem hagyhatunk elpusztított erdőket és mérgezett folyókat a következő generációra - hívta fel a figyelmet a világhírű antropológus , Jane Goodall.

"Nem mondhatjuk, hogy ez nem a mi dolgunk"

A 95 éves brit természettudós David Shukmannek, a BBC tudományos szerkesztőjének elmondta: hónapról hónapra egyre jelentősebbek és vitathatatlanabbak azok a változások, amelyek a bolygónkon történnek, és amelyeknek pusztító hatásait tapasztaljuk. Hozzátette: "ha nem cselekszünk most, már késő lesz". Attenborough azt is kiemelte, hogy a gazdagabb nyugati országoknak, például Nagy-Britanniának segítenie kell a klímaváltozás miatt otthonukat elvesztő menekülteknek. "Mi okoztuk ezt, a mi ipari termelésünk az egyik fő tényező a klímaváltozásban, tehát erkölcsi felelősségünk van abban, hogy segítsünk" - fogalmazott.

A klímaváltozás okozta természeti katasztrófák miatt világszerte milliók válnak otthontalanná. Fotó: Getty Images
A klímaváltozás okozta természeti katasztrófák miatt világszerte milliók válnak otthontalanná. Fotó: Getty Images

"Még ha nem is mi okoztuk volna, akkor is erkölcsi felelősségünk lenne, hogy tegyünk valamit a sokezernyi férfiért, nőért és gyermekért, akik mindenüket elveszették" - emelte ki a tudós. Szerinte nem fordíthatunk hátat, nem mondhatjuk, hogy ez nem a mi dolgunk.

Attenborough október elején reménykeltőnek nevezte a klímacsúcsot, mint mondta: most először az egész világ hallani fogja az érveket, a problémák elemzését és azt is, hogy mi lehet a megoldás. A világ vezetőit, akik a glasgow-i klímakonferenciára érkeznek, Boris Johnson brit kormányfő üdvözli majd. A csúcstalálkozón várhatóan II. Erzsébet királynő is megjelenik, aki aggodalommal figyeli a késlekedést a klímaváltozás elleni küzdelemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

Az északkeleti harmad mellett délnyugaton, nyugaton is erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. Ezeken a részeken egyre több helyen várható zápor, zivatar, helyenként felhőszakadás is előfordulhat. A nyugati, északnyugati szél élénk, helyenként erős lesz. Késő este 14 és 21 fok között alakul a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra