Miért szánjuk rá magunkat olyan nehezen, hogy nőgyógyászhoz menjünk?

A nők egy részének semmiféle problémát nem okoz, ha fel kell keresnie nőgyógyászát, a legtöbben viszont kellemetlen kötelességnek tartják. Olyanok is akadnak, akik kimondottan tartanak tőle, és addig húzzák, amíg csak lehet. Pedig a rendszeres szűrővizsgálatok és a nőgyógyászati kontroll életet menthet.

A nőgyógyászati vizsgálat - vagy akár a személyes konzultáció - a legtöbb nő számára "szükséges rossz". Amit a legszívesebben elkerülnénk, amit csak akkor ejtünk meg, ha már nagyon muszáj, mert esedékes az addig halogatott rákszűrés, a fogamzásgátló tabletta felíratása, vagy éppen kellemetlen panaszokkal járó akut problémánk van. Természetesen nem mindenki tartozik ebbe a "körbe": vannak, akik rossz érzés nélkül lépnek be a nőgyász rendelőjébe és egyáltalán nem szoronganak vagy idegeskednek a vizsgálat miatt. De összességében ők lehetnek kisebbségben.

Kérdések, amiket feltehet a nőgyógyászunk A nők életének - ideális esetben - természetes része a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat. Vannak azonban néhányan, akik a kínos kérdésektől tartva nem - vagy csak nagyon későn - mernek elmenni egy kivizsgálásra. Nézzük, milyen kérdések azok, amik valóban elhangozhatnak a nőgyógyásznál , és miért éri meg ezekre szégyenérzet nélkül, őszintén válaszolni.

Miért tartunk jobban ettől, mint más vizsgálatoktól?

A nőgyógyászati látogatástól való ódzkodásnak leggyakrabban természetes oka van: intim testtájunkról van szó, amiről még beszélni is kínos egy idegennek - akkor is, ha történetesen az orvosunk -, a vizsgálat fizikai részéről már nem is beszélve. Kellemetlennek és kínosnak érezhetjük, hogyha problémánkról őszintén kell beszélnünk: például makacs folyással küszködünk, vagy rendszertelen a menstruációnk, esetleg elkaptunk valamilyen szexuális úton terjedő betegséget, aminek nőgyógyászati szövődményei lettek. Sokakból a fogamzásgátlási módszerek megvitatása is feszélyezettséget vált ki, mert ilyenkor legbensőbb, kizárólag rájuk és partnerünkre tartozó intim dolgaikról kell beszámolnunk egy kívülállónak.

Noha a nőgyógyászati rutinvizsgálat és a rákszűréssel járó kenetvétel a legtöbb nőnek inkább csak kellemetlenséggel, semmint fájdalommal jár, már pusztán a gondolat, hogy az orvos intim testrészeinket vizsgálja, fokozhatja idegességünket. Szégyenkezve ülhetünk fel a vizsgálóasztalra, azon gondolkodva, hogy vajon alaposan megtisztálkodtunk-e, rendben van-e az intim tájékunk, kellően takar-e felsőruházatunk, ami a vizsgálat idején rajtunk maradt. A feszengést táplálhatja, ha azon kattog az agyunk, hogy vajon mit gondol majd rólunk az orvos, ha esetleg szőrös a lábunk vagy van rajtunk pár plusz kiló, amit nem lehet elkendőzni. Ilyenkor sokat segíthet, ha tudatosítjuk magunkban: mindez természetes velejárója annak, ha valaki nő. És ha kizárólag szakemberként tekintünk az orvosra, akinek az a dolga, hogy minket megvizsgáljon, és aki évek, ha nem évtizedek óta ezzel foglalkozik, mindennap tucatnyi hasonló vizsgálatot végezve. Vagyis az a dolga, hogy nekünk segítsen. Nőgyógyászhoz menni tehát nem "ciki", nem felesleges, ellenkezőleg: hozzátartozik a felelősségteljes élethez.

Hogyan lehet leküzdeni a félelmet?

Válasszunk olyan nőgyógyászt, akiben megbízunk, hosszú távon ugyanis csak ez biztosíthatja, hogy őszintén, félelmek nélkül legyünk képesek felkeresni. Aki jobban érzi magát a tudattól, hogy egy nő vizsgálja meg, bátran keressen női nőgyógyászt. A vizsgálattól való idegesség leküzdésére jó megoldás lehet, ha megkérjük édesanyánkat vagy a legjobb barátnőnket, hogy kísérjen el minket. Ha olyasvalakivel megyünk, akit ismerünk, és aki minket is ismer, támogat, könnyebben legyőzhetjük félelmeinket. Az is segíthet, ha pszichésen rákészülünk a vizsgálatra, és eleve úgy választunk időpontot, hogy legyen időnk előtte megmosakodni, átgondolni, hogy mit szeretnénk kérdezni az orvostól és ő mire kérdezhet rá (például az utolsó menstruációnk időpontjára), emellett kényelmesen oda is érjünk. Ha mindennek ellenére idegességünk akkor sem múlik, ha a rendelőbe lépünk, megosztjuk aggodalmunkat az orvosunkkal, támogatását kérve. Egy jó szakember ezt egyébként is megteszi, ha látja, hogy a betege ideges.

Sokan nyugodtabban fordulnak egy női nőgyógyászhoz. Fotó: Getty Images
Sokan nyugodtabban fordulnak egy női nőgyógyászhoz. Fotó: Getty Images

Nem mindig egyszerű megtalálni a nekünk megfelelő - szakmailag felkészült, empatikus és tapasztalt - nőgyógyászt, de érdemes időt és energiát szánni rá. Ha ugyanis sikerül, egy hosszú ideig tartó bizalmi viszony alakulhat ki, ami az évek múlásával egyre erősödhet. A szerencsésen kiválasztott nőgyógyász végigkísérhet bennünket fiatal felnőttkorunkon, aktív szerepe lehet a terhesgondozásunkban, és ha szülész-nőgyógyászhoz járunk, gyermekünk világrajöttét is segítheti.

Nem érdemes ellógni a vizsgálatokat

A rendszeres nőgyógyászati kontroll - a nemi élet megkezdésétől kezdve - a többi között azért fontos, mert ezzel időben kiszűrhetők azok a kóros elváltozások, amelyek később esetleg visszafordíthatatlanná válnak. A Nemzeti Rákregiszter 2017-es adatai szerint - ami az adott évi rákos megbetegedések számait összegzi - 9238 új emlődaganatos esetet diagnosztizáltak ebben az évben, 1057 nőnél fedezték fel a méhnyak rosszindulatú daganatát, 1734 esetben a méhtestet, 1545 esetben pedig a petefészkeket érintő rákos elváltozást. A rutin szűrővizsgálat során levett kenetből látható a rákos elváltozást megelőző sejtállapot: például a szexuális úton terjedő HPV (humán papillómavírus) egyes változatai által okozott méhnyakrák, vagy a kevésbé gyakori, elsősorban 50 év feletti nőket veszélyeztető hüvelyrák.

Nőgyógyászati vizsgálattal azokra a panaszokra is fény derülhet, amelyek eleinte csak átmeneti kellemetlenségeket okoznak - mint a hüvely élesztőgombás fertőzése, amivel a nők háromnegyede megküzd élete során -, kezeletlenül hagyva viszont visszatérő panaszokhoz, vagy akár súlyos szövődményekhez vezethetnek. A hüvelyi fertőzéseket kísérő gyulladás könnyen átterjedhet a belső nemi szervekre: a méhre, a petevezetékre vagy a petefészekre is. Hogy megelőzhessük a komolyabb nőgyógyászati betegségeket, fontos, hogyha gyanús tünetet észlelünk, azonnal forduljunk szakemberhez.

A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra