Szaglás Elvesztése
Az életünk függ a rossz szagoktól
Mostanában elég sok szó esik a szaglásról, mert a COVID-19 okozta megbetegedés egyik legjellegzetesebb tünete a szaglás és az ízlelés képességének elvesztése. Szerencsére az érzékelésünknek ez a szegmense - egyedüliként - képes regenerálódni, ami nem is csoda, hiszen fontos szerepe van a túlélésünkben. Ezt most bizonyították is.
Érintettek mesélnek, milyen az élet szagok nélkül
A szaglás elvesztése, hivatalos nevén az anozmia alapvetően ritka rendellenesség, ám a koronavírus-járvány kapcsán az elmúlt évben rengetegen megtapasztalhatták, mennyire zavaró is lehet, amikor rövidebb-hosszabb ideig egyáltalán nem érzünk illatokat. 6 nagy-britanniai, anozmiával élő osztotta meg tapasztalatait.
Koronavírus: így készítheti ki az idegrendszert
A koronavírus-fertőzéssel egyes betegeknél különféle és eltérően súlyos neurológiai tünetek jelentkeznek. Az orvosok azonban még nem tudják, hogy ezeket közvetlenül a vírus okozza, vagy a szervezet fertőzésre adott reakciójának következményeként alakulnak ki.
Gyógyszerkereső
Olvassa el aktuális cikkeinket!
Eddig eheted meg az ételeket a lejárati idő után
További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának méltán népszerű lejárati útmutatója. A gyűjtemény a minőségmegőrzési idejű termékek lejárat utáni fogyaszthatóságáról ad hasznos iránymutatást.
Anyajegyszűrés - meg kell várni, amíg lekopik a nyári barnaság?
A nyári hónapokban sokan tapasztalhatják, hogy az UV-sugárzás hatására nem csak a bőrük, de az anyajegyeik is besötétednek. Ez természetesen nem téveszti meg a bőrgyógyászokat, de ha nincs gyanús jel, érdemes megvárni az anyajegyszűréssel a természetes bőrszín visszaállását.
Új geometriai alakzatokat azonosítottak magyar matematikusok
Új, univerzális formaosztályt fedezett fel a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) közös Morfodinamika Kutatócsoportja az Oxfordi Egyetemmel együttműködésben - tájékoztatta a BME az MTI-t kedden.
A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért az ország keleti felén alapvetően száraz és napos idő várható a fátyolfelhők mellett, míg a Dunántúlon nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós eső várható, ott kiadós mennyiség is hullhat, az összefüggő csapadékzóna lassan araszol kelet felé. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 14 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt áll be a maximum-hőmérséklet. Napközben melegfronti hatás dominál, amely főként a keleti országrészben érezteti majd hatását.