Mennyire egészséges a himalájai só?

Bár napjainkban igen nagy népszerűségnek örvend, a himalájai só valójában nem sokban különbözik az egyszerű konyhasótól. Az ára ugyanakkor rendszerint borsosabb, érdemes tehát fontolóra venni, hogy tényleg jobban járunk-e, ha erre váltunk a konyhában.

Mennyi sót lenne szabad naponta elfogyasztanunk? Részletek itt.

Ahogy egyre inkább teret nyert az elmúlt időkben a tudatos és egészséges táplálkozás, számos olyan élelmiszert is pótolni kellett, amelyek addig alapvetően étrendünk szerves részét képezték. Így történt ez a konyhasóval is, amelyről kiderült, hogy a többi között fokozza például a magas vérnyomás kockázatát. Csakhogy ételeink sokat veszítenek élvezeti értékükből só nélkül, tehát szükség volt egy egészségesebb alternatívára.

Különleges megjelenése sokak számára izgalmas alternatívává varázsolja a himalájai sót
Különleges megjelenése sokak számára izgalmas alternatívává varázsolja a himalájai sót. Fotó: Getty Images

Az Index cikke szerint e tekintetben éppen jókor jött be a köztudatba a himalájai só. Rózsaszín megjelenésével elütött a fehér konyhasótól, idővel pedig a marketing egészségesebbnek kiáltotta ki, megadva ezzel a lehetőséget az ételek bűntudatmentes ízesítésére. Ezzel együtt azonban a himalájai só valójában alig-alig tér el az egyszerű konyhasótól. Összetételének 98 százalékát ugyanúgy a nátrium-klorid teszi ki, azaz hiába tartalmaz nyomokban több ásványi anyagot fehér riválisánál, ennek pozitív egészségügyi hatása elenyésző, figyelembe véve, hogy milyen kis mennyiségben fogyasztunk egyébként sót.

Az is igaz, hogy kevésbé feldolgozott, mint a fehér só, amely őrléskor veszít valamelyest eredeti összetételéből, illetve gyakran kezelik csomósodás ellen is. Mindazonáltal az egészségre gyakorolt hatása ezeknek az eljárásoknak is rendkívül minimális. A himalájai só valódi előnye leginkább abban rejlik, hogy nagyobb darabokban lehet kapni, valamint enyhén sósabb is az íze, azaz kevesebb mennyiséggel is elérhetjük a kívánt ízhatást. Összességében tehát ténylegesen csökkentheti a nátriumbevitelünket, eközben viszont nagy hátránya, hogy nem tartalmaz jódot. Márpedig Magyarország területének jelentős része jódhiányos terület, azaz nagy szükségünk van a jódpótlásra .

Összességében tehát elmondható, hogy a himalájai só főként megjelenésében tér el az egyszerű konyhasótól, azt azonban nem lehet kijelenteni, hogy minden kétséget kizáróan egészségesebb alternatíva lenne. Arról nem is beszélve, hogy nevével ellentétben még csak nem is a Himalájából származik, hanem a több száz kilométerrel távolabb fekvő, pakisztáni Khewra sóbányából.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Szakadozottá válik a felhőzet, de általában sok marad a felhő, emellett hosszabb-rövidebb napos időszakok is lehetnek. Egyre kevesebb helyen várható eső, zápor. Helyenként, elsősorban a déli tájakon lehetnek zivatarok. Többfelé lesz élénk, néhol erős az északi, északkeleti szél. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. A változékony idővel kettős fronthatás jelentkezik.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra