A foszfát meglepő hatása

Egy két részből álló tanulmány, amely egereket és embereket is vizsgált, arra jutott, hogy kapcsolat van egy élelmiszeradalék, a szervetlen foszfát és a fizikai aktivitás hiánya között.

Az United States Department of Health and Human Services legfrisebb statisztikái szerint Amerika felnőtt lakosságának kevesebb mint 5 százaléka végez 30 percnyi testmozgást naponta. Az amerikaiak több mint 80 százaléka nem követi az ajánlásokat az aerob, illetve erősítű jellegű testmozgással kapcsolatban. Emellett három emberből csak egy mozog annyit hetente, amennyit ajánlott lenne. De vajon mi lehet ennek az oka? Egy friss kutatás szerint ebben szerepe lehet a szervetlen foszfátnak, amely egy élelmiszeradalék, és többek között húsipari termékekben, üdítőkben és egyéb feldolgozott élelmiszerekben is megtalálható.

Három emberből csak egy mozog annyit hetente, amennyit ajánlott lenne.
Három emberből csak egy mozog annyit hetente, amennyit ajánlott lenne.

A dallasi Texas (UT) Southwestern Medical Center szakemberei vizsgálták az összefüggéseket a szervetlen foszfát és a mozgáshiány között egereken és embereken egyaránt. A foszfátot foszforból vonják ki - a foszfor pedig egy ásványi anyag, amely segít a fogak, csontok fejlődésében, erősítésében, támogatja az idegek működését, illetve izom-összehúzó hatása is van.

Problémák, melyeken javíthat a mozgás - részletek !

Fel kellene tüntetni az élelmiszerek csomagolásán a foszfáttartalmukat

A gyártók azért adnak foszfátot az élelmiszerekhez, hogy növeljék a szavatossági idejüket, illetve hogy felerősítsék az ízüket. A legtöbb foszfátot a feldolgozott húsipari termékek, a sonka, a kolbász, a halkonzervek, a péksüteményének, a kólaitalok, illetve egyéb üdítők tartalmazzák. Normális esetben a vesék kontrollálják a vér foszfáttartalmát és segítenek kiszűrni a felesleget, amely kiürül a vizelettel.

Ugyanakkor a nem megfelelően működő veséknek probléma lehet a felesleges foszfát kiszűrése, és ez az, ami miatt az adalékanyagot a szakértők egészségügyi kockázatnak minősítették, és jelezték, hogy a csomagolásokon fel kellene tüntetni egy adott élelmiszer foszfáttartalmát. Több tanulmány is szól arról, hogy a szervetlen foszfát a vesebetegek esetében növeli a halálozás kockázatát. Emellett arról is jelentek meg eredmények, hogy a felesleges foszfát növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések , illetve az ilyen megbetegedések miatti elhalálozás kockázatát is.

Az egereken végzett vizsgálatok azt mutatták ki, hogy a foszfátgazdag étrend hatással volt az anyagcserére, illetve a zsíranyagcserére. Az embereken végzett vizsgálatba 1600 egészséges személyt vontak be, akik egy héten át fitneszmérőt viseltek, amivel a szakemberek a napi aktivitásukat monitorozták. Arra jutottak, hogy minél több foszfát volt valakinek a vérében, annál kevesebbet mozgott. A szakértők ezért is javasolták, hogy az élelmiszerek csomagolásán mihamarabb legyen feltüntetve a foszfáttartalmuk, mert az egészséges életmódra törekvőknek ezt a faktort is érdemes lenne figyelembe venniük vásárlásnál.

Forrás: medicanewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra