Eddig tart, hogy kiürüljön az alkohol a szervezetből

Mennyi ideig lehet kimutatni az alkoholt különféle tesztekkel? Lehetséges-e felgyorsítani a kiürülését? Lássuk, mi történik a szervezetben italozás után.

Legyen szó akár autóvezetésről, akár másnapi munkavégzésről, sok esetben fontos kérdés lehet, hogy mennyi időbe telik, mire kiürül a szervezetből a bevitt alkohol. A Cleveland Clinic dr. Jamile Wakim-Fleming hepatológus szakorvost kérte fel, hogy foglalja össze a legfőbb tudnivalókat a téma kapcsán. Elöljáróban annyit érdemes megemlíteni, hogy egyénenként nagyon különböző lehet az alkohol lebontásának üteme, illetve számos tényező befolyásolhatja azt.

pezsgő, szilveszteri buli, fiatalok, koccintás, alkohol
Szervezetünk lassan tudja csupán lebontani a véráramba került alkoholt. Fotó: Getty Images

Így halad végig a szervezeten

Amikor az alkohol lebontásáról van szó, a legtöbben alighanem a máj szerepére asszociálnak azonnal. Ez nem is rossz gondolat alapjában véve, ugyanakkor nem ez az egyetlen szervünk, amely részt vesz a folyamatban. Mint arra Wakim-Fleming doktor felhívta a figyelmet, az elfogyasztott szeszesitalok elsőként a gyomorba érkeznek meg. Itt két enzim, az alkohol-dehidrogenáz (ADH) és az aldehid-dehidrogenáz (ALDH) kezdi meg az alkohol lebontását, bizonyos részben meggátolva, hogy az később bejusson a véráramba.

Nagy eltérések lehetnek egyénenként ebben, azaz hogy kinek mennyi ilyen enzimet termel a szervezete. Korábbi tanulmányok arról árulkodnak például, hogy a nők ADH-szintje jellemzően alacsonyabb, mint a férfiaké. Ugyancsak kevesebb ADH termelődik azoknál, akik rendszeresen italoznak, mint azoknál, akik ritkán vagy sosem néznek a pohár fenekére. ADH és ALDH hiányában viszont az alkohol zöme folytatja útját a vékonybélbe, ahol megkezdődik a felszívódása. Magyarán bejut a véráramba, onnan pedig az agyba, kifejtve jellemző nyugtató hatását. A véralkoholszint fogyasztás után nagyjából 60-90 perccel éri el a csúcsát.

A véráramba került alkoholt ezután a máj szűri ki és dolgozza fel. Legalábbis a nagy részét, mintegy 90 százalékát. A fennmaradó egytized a vesék, a tüdő és a bőr közreműködésével távozik, vagyis a vizeleten, a kilélegzett levegőn és az izzadságon keresztül.

Meddig tart mindez?

Nem lehet mindenkire és minden esetre általánosan érvényes szabályt megfogalmazni azt illetően, hogy a bevitt alkohol mennyi idő alatt ürül ki a szervezetből. Fontos számításba venni, hogy mint az az Amerikai Függőségi Központok (AAC) leírásában olvasható, méregtelenítő rendszerünk óránként átlagosan mintegy 15-25 milligramm alkoholt képes lebontani egy deciliter vérből. Eközben egy korsó sör és egy feles pálinka hozzávetőleg 16, két deciliter bor pedig 13 gramm etil-alkoholt tartalmaz. A hepatológus szakember szerint nagyon leegyszerűsítve úgy számolhatunk, hogy az alkohol felezési ideje körülbelül öt óra. Másképpen, szervezetünknek öt órába kerül, hogy megfelezze a véráramban keringő alkohol mennyiségét, és ahhoz, hogy teljesen megtisztuljon tőle, öt ilyen ciklusnak kell lezajlania. Tehát nagy átlagban 25 óra jön ki.

Fontos azonban, hogy a lebontás ütemét számos tényező befolyásolhatja. A nők szervezete jellemzően lassabban dolgozza fel az alkoholt, ahogy a kor előrehaladtával is fokozatosan lelassul a folyamat. Minél kisebb továbbá a testméretünk, adott mennyiségű ital annál inkább megdobhatja a véralkoholszintet, ami szintén lassítja a méregtelenítést. Mindezeken túl pedig a vese, a máj és a gyomor különféle megbetegedései, zavarai is negatív hatással lehetnek erre.

Az eddigiek alapján logikus következtetés az is, hogy nincs garancia arra, hogy italozás után mennyi idővel lehetünk nyugodtak, amennyiben például a rendőrség alkoholtesztet folytat le közúti ellenőrzés során. Általában véve vérvizsgálattal a fogyasztás utáni 12 órában, kilégzési teszttel pedig 24 órán át lehet kimutatni az alkohol nyomait. Nyálból végzett vizsgálat esetén 48 óra, vizeletvizsgálat esetén akár 5 nap elteltével is igazolható, ha valaki alkoholt fogyasztott. Érdekesség továbbá, hogy a hajszálakból még 90 nap után is kiderülhet, ivott-e a tesztalany.

Fél ezrelék már befolyásolja a reflexeket, öt ezrelék felett pedig akár végzetes lehet az alkoholmérgezés – miről árulkodik a véralkoholszint?

Mi a helyzet a kávéval?

Mosakodástól a kávézáson át többféle tipp is él a köztudatban arról, hogyan lehet szükség esetén gyorsan kijózanodni. A szakértő szerint azonban ezek zöme nem több egyszerű urbánus legendánál. Az mindenképpen fontos, hogy sose igyunk éhgyomorra. Ennek oka, hogy amennyiben a gyomor üres, az alkohol gyorsan eljut a vékonybélbe, emiatt a hatása is erőteljesebb lesz. Ha viszont nem üres a gyomor, akkor a benne emésztődő táplálék az alkohol előrehaladását is lassítja, azaz lehetősége nyílik a már említett enzimeknek, hogy lebontsák egy részét. Így aztán a felhörpintett italok sem ütnek be úgymond olyannyira hirtelen és erősen. Ettől függetlenül is azonban a véráramba jutott alkohol lebontása nem megy majd számottevően hamarabb végbe.

Ami a kávét illeti, annak hatása bizonyos tekintetben ellentétes az alkoholéval. Míg ugyanis utóbbi bódít, addig a koffein mint élénkítőszer éberebbé teszt. Ennek ellenére dr. Wakim-Fleming semmi esetre sem javasolja a kettő keverését, így például az energiaitalok alkohollal történő együttes fogyasztását sem. Valójában ugyanis csak annyi történik, hogy kevésbé érezzük tőle az alkohol részegítő hatását, éppen ezért könnyen túlzásba eshetünk vele. A bevitt alkohollal viszont el kell bánnia szervezetünknek, ezt a koffein sem tudja ellensúlyozni, de még csak felgyorsítani sem.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Fokozatosan szinte mindenütt kiderül az ég, csapadék nem lesz. Az Alpokalján és a Dráva mentén párássá válhat a levegő, foltokban köd képződhet. Mérséklődik a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 5 és 11 fok között várható, azonban a hidegre hajlamos helyeken ennél több fokkal hidegebb, a vízpartoknál kissé enyhébb lehet a reggel. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra