Máshogy pihen a skizofrének agya

Az újabb vizsgálatok a betegséghez kapcsolódó biológiai jelenségeket igyekeznek felderíteni. A pihenő agy bizonyos jellemzői ugyanis utalhatnak a skizofrénia kialakulására. Így a betegség esetleg korai fázisban is felismerhető lesz a jövőben.

A skizofrénia biológiai jellemzőit kutatva az amerikai Yale egyetem specialistái fontos eredményt értek el. A pihenő agy megnyilvánulásait vizsgálva úgy találták, hogy a skizofrénekben ilyenkor a jelek teljesen összekuszálódnak, szétesnek, megszakadnak. A kutatásról a Medical Xpress számolt be .

A Yale szakértői csoportja fMRI-szkennert használt, és matematikai modellt dolgozott ki az agytevékenység szimulálására. Így fedezték fel, hogy az általános jeltovábbításban szakadások következnek be. Ezeket a jelmintázatokat akkor mutatták ki, amikor az agy nem végzett semmilyen különösebb feladatot.

Korábban sok kutató úgy gondolta, hogy a pihenő agy tevékenysége nagyrészt kimerül a "háttérzaj" előállításában. Vagyis pihenés közben az agyi jeltovábbítás nem igényel különösebb klinikai vizsgálatokat. Ám Alan Anticevic pszichiáter, a Yale School of Medicine egyetemi adjunktusa, és az új tanulmány - amely a Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban jelent meg - vezető szerzője másképp gondolta.

Máshogy pihen a skizofrének agya (Fotó: Europress)

Az új eredmények szerinte megváltoztatják az eddigi gondolkodást a skizofréniáról. Eredményeik ugyanis azt bizonyítják, hogy a globális, vagyis az egész agyra kiterjedő jelek megváltoznak a skizofrénia miatt.

Mindennek komoly hatása lehet a "neuroimaging"-re, vagyis azokra az eljárásokra, amelyek az idegrendszer feltérképezésére, felmérésére szolgálnak. (Az agyi képalkotásról a Wikipedián lehet többet olvasni.)

Anticevicék eredményei újabb biomarkerek, biológiai jellemzők keresésére buzdíthatják a kutatókat, akik neuropszichiátriai jelzőértékeket keresnek a skizofrénia diagnosztizálására . Ezzel a korai felismerés, az időben történő beavatkozás esélyei javulhatnak, és így végeredményben az orvosok a betegség kezelésében is javuló kilátásokkal számolhatnak a jövőben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra