A kíváncsiságunk miatt megyünk bele a fájdalmas helyzetekbe
Túl nagy a motiváció az újdonságok kipróbálásáraA kíváncsiságunk az egyik legkomolyabb motiváló erő, mely arra hajszol minket, hogy új felfedezéseket tegyünk és új élményeket tapasztaljunk meg. Egy nemrég publikált kutatás szerint azonban a kíváncsiság miatt még akkor is belemegyünk az újdonságok megtapasztalásába, ha tudjuk, hogy annak negatív következményei lesznek.
Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a kíváncsiság hatására kifejezetten kellemetlen élményeket is keresünk, például szívesen nézünk meg félelmetes jeleneteket vagy fedezünk fel veszélyes tájakat. Ruen és társa, Christopher Shee szerint ennek hátterében az a vágyunk áll, hogy "feloldjuk" a bizonytalanságokat, még akkor is, ha ez fájdalommal jár együtt.

A kíváncsiság sokkal többször győzedelmeskedik, mint a józan ész
Egy másik kutatásban egy speciális billentyűzetet kaptak, melyen összesen 48 gomb volt, és minden gomb megnyomásával valamilyen hangot szólaltathattak meg. Néhány gombra egy szög képét festették (ez lenyomva táblakaristolás meglehetősen kellemetlen hangját szólaltatta meg), néhányra vízét (ez kellemes csobogást indított el), a többire pedig kérdőjelet, melynél nem lehetett tudni, hogy kellemes vagy kellemetlen hang hallatszik majd. Azok az egyetemisták, akiknél a legnagyobb százalékban voltak a kérdőjeles billentyűk, sokkal többször nyomták meg azokat, mint azok a diákok, akiknél egyértelműbb volt, hogy milyen hangot fognak hallani.
A tanulmány szerzői érdekességként megjegyzik, hogy amikor a hangulatukról kérdezték a diákokat, kiderült, hogy akik többször választották a bizonytalanságot, illetve bizonytalanabb helyzetekben voltak, boldogtalanabbnak ítélték saját magukat, mint azok, akik biztosra mehettek.
"Sokszor még úgy is a kíváncsiság dönt a racionalitás felett, ha tudjuk, hogy a végkimenetel nem lesz valami kellemes, ráadásul még boldogtalanabbnak is érezzük magunkat a tetteink után" - írták a szakemberek.