Miért szeretünk félni?
A félelem tanult viselkedés, amely segít azonosítani fenyegetéseket. Ez a képesség tette lehetővé az emberi faj számára, hogy túlélje a ragadozókkal való találkozást és a természeti katasztrófákat. Ma azonban másra is használjuk.
Villámgyorsan elsajátítjuk anyáink félelmét
Ezt az egyet nem kell sokáig tanulnunk. Olvassa el, miért!

Az emberek hajlamosak félni bizonyos dolgoktól
Ha szemben szalad velünk az utcán egy nagy, hangosan csaholó kutya, az agyunk kétféle reakciót ad. A rövid út az amigdalába vezet, az agynak abba a részébe, amely a látás, szaglás és hallás jeleit továbbküldi azzal, hogy itt van valami félelmetes. Erre az adrenalintermelés fokozódása a válasz, ami gyorsabb szívveréshez és izzadáshoz vezet. Felkészül a szervezet a "harcolj vagy menekülj" állapotra. Ezzel szinte egy időben elindul egy üzenet a hosszabb úton is a magasabb agykérgi központ felé. Az agy az információt értékelve mondhatja, hogy ilyennel már találkozott, "amelyik kutya ugat, az nem harap", és lefújja a riadót, felülbírálja a rövid úti reakciót.
Ezt a képességünket használjuk fel arra, hogy legyőzzük a zsigeri félelmeket, és beüljünk borzongani egy horrorfilmre. A félelem egyes kutatások szerint az adrenalin mellett dopamint szabadít fel, amely kellemes érzéseket kelt. Ez a folyamat összefüggésbe hozható például a szerencsejáték-függőséggel is, de az extrémsportolók is így tartják kordában a félelmeiket: az agykérgi úton meggyőzik magukat, hogy amit csinálnak, nem veszélyes.
Nem minden ember reagál egyformán a veszélyes helyzetekre, és ebben nemi különbségek is mutatkoznak. A veszély szorongást okoz, amelyet a nők sokkal jobban tűrnek - a férfiak viszont meg akarnak szabadulni tőle! Talán ez a magyarázata, hogy a férfiak jobban kedvelik az extrém sportokat, a horrorfilmeket vagy akár a hullámvasutazást is, ahol hozzászoktathatják magukat a félelemhez, és ezáltal csökkenhet a szorongásuk.
Forrás: www.cnn.com