Nem tud aludni? Nagy veszélyben lehet!

Szakértők szerint az Alzheimer-kór egyik első tünetei között szerepelhetnek a különböző alvásproblémák. Ezt a feltevést igazolták a legfrissebb állatkísérletek, amelyek eredményei elképzelhető, hogy emberek esetében is relevánsak lehetnek.

Az agyban képződő fehérje-plakkok kulcsszerepet játszhatnak a betegség kialakulásában. A című szaklapban nemrég megjelent kutatási anyag tanúsága szerint az egereknél a plakkok kialakulásakor jelentkeztek először az alvászavarok.

A Brit Alzheimer Kutatási Alap munkatársai szerint ha emberek esetében is bizonyítani lehetne az alvászavarok és a betegség kapcsolatát, az jelentősen megkönnyítené a korai diagnózist, ami a sikeres kezelés szempontjából kiemelt fontosságú.

A memória- és kognitív zavarok sajnos már csak nagyon későn, a betegség előrehaladott fázisában jelentkeznek, amikor a kezelés már szinte lehetetlen. Emiatt kellene a kezelést minél korábban, már az első tünetek jelentkezése előtt több évvel megkezdeni.

Az egyik legígéretesebb kutatás a béta amiloid fehérjékkel kapcsolatos. Ezeknek a fehérjéknek az agyi jelenléte 24 óra alatt folyamatosan változik egerekben és emberekben is. Az Alzheimer-kórban szenvedők agyában azonban a fehérje állandó plakkokat képez.

A Washington Egyetem tudósainak kísérletei megmutatták, hogy az alapvetően éjszakai életet élő egerek minden nappali órában körülbelül 40 percet töltöttek alvással. Az agyi plakkok megjelenése után ez az idő 30 percre rövidült. "Ha az alvászavarok az emberi Alzheimer-kór kialakulásának kezdetén is megjelennek, akkor nagyon könnyű lesz a korai felismerés" - nyilatkozta az egyik kutató, David Holtzmann professzor. "Az emberi alvászavarok azonban jelentkezhetnek elalvási gondok, gyakori megébredések és csökkent alvásidő formájában is."

Mivel az alvászavarok okai is nagyon sokfélék lehetnek, nem biztos, hogy az állatkísérletek eredményei emberek esetében is megállják a helyüket. "További kutatásokra van szükség, ez egyértelmű" - mondta Dr. Marie Janson, a Brit Alzheimer Kutatási Alap munkatársa. "Már korábban is úgy tűnt, van kapcsolat az alvásritmus megváltozása és a kognitív képességek romlása között, a mostani eredmények azonban azt mutatják, hogy az alvászavar az Alzheimer-kór egyértelmű előjele lehet. Ha bebizonyosodik, hogy egyes alvászavarok valóban előre jelezhetik a betegség kialakulását, az megkönnyítheti az Alzheimer-kórra hajlamosak kiszűrését és a betegek korai diagnosztizálását."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra