EKG helyett radarral ellenőrzik a szívet

Az EKG-készüléket is helyettesítheti a radarrendszer, amely távolról, valós időben képes ellenőrizni a szívverést, így használat közben is lehetővé teszi a szabad mozgást a betegek számára.

A Kiotói Egyetem innovációs központja és a Panasonic vállalat közösen hozta létre a technológiát, amelyről az IEEE Transactions on Biomedical Engineering folyóiratban közöltek ismertetést.

A kutatók szerint ez az új megközelítés lehetővé teszi a hosszú távú monitorozást és a „hétköznapi érzékelést”, azaz a mérést olyan körülmények között, amikor az emberek a szokásos tevékenységüket végzik, miközben nem kell viselniük kényelmetlen elektródokat vagy érzékelőket. A páciensek akár saját adataikat is figyelemmel kísérhetik és tisztában lehetnek a szívük pillanatnyi állapotával.

EKG helyett radarral vizsgálják majd a szívet?

A szívbetegségek kezelésében igen nagy jelentősége van a korai felismerésnek, hiszen az idejekorán diagnosztizált kóros eltérések megfelelő terápiájával súlyos, akár fatális kimenetelű szövődmények előzhetők meg. Kattintson! A távérzékelési rendszer a radarjeleket a 24 GHz-es sávban továbbítja és fogadja. Az ultraszélessávú moduláció képes felismerni a különleges jeleket zajos rádiófrekvenciás környezetben is. A most bemutatott rendszer egyedülálló jelelemzési algoritmusa a testről visszaverődő radarjelekből kibontja a pulzusszámot és a szívritmus variabilitást. Ez különösen érdekes, hiszen a 24 GHz-es sávban a radart eddig autóipari eszközökben használták, például az ütközések elkerülésére, akadályok felismerésére, a vezetők által nem látható holtterek ellenőrzése, az automatikus sebességszabályozásra és az önvezető autók irányítására.

A kifejlesztett módszer orvosi jelentősége az, hogy az életfunkciók távolról történő megfigyelése és elemzése, a szívritmus variabilitás pontos becslése révén felhasználható olyan állapotok kezelésére, mint a cukorbetegség és artériás hipertónia . A szívritmus variabilitás felhasználására eddig csak klinikai körülmények között kerülhetett sor.

A jövőben a rendszer tovább fejlődhet és használhatóvá válhat a légzés, a testmozgás, és a többi testi adat elemzésére is a kutatók szerint.

Forrás: Kurzweil

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

Gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén néhol meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra