Sztrájk lehet az egészségügyben
Előzetes terveik szerint január végén tarthatnak munkabeszüntetést a szakdolgozók.
Nem elég az eddigi béremelés
"Sztrájk lehet az egészségügyben január végén, ha nem kapnak plusz béremelést a szakdolgozók. A Független Egészségügyi Szakszervezet szerint a többlépcsős béremelés ellenére is keveset keresnek és nagyon sokat kell dolgozniuk, mert egyre kevesebben vannak" - tájékoztat az RTL Klub Híradója.
"Nem elég az egészségügyi szakdolgozóknak adott béremelés, ha összehasonlítjuk (a keresetet) azokkal az országokkal, ahová a magyar dolgozók elvándorolnak, majd összehasonlítjuk azzal, hogy ők mennyit és milyen kedvezőtlen munkakörülmények között dolgoznak, és milyen kevesen vannak" - mondta az RTL Klub Híradójának Soós Adriána, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke.
Nem állítja meg az elvándorlást
Az érdekképviselet vezetője szerint az eddigi emelés nem állította meg, az elvándorlást, azok közül pedig, akik maradnak, sokan szakmát váltanak. A szakszervezet 40-50 százalékos béremelést követel a kormánytól, különben január végére sztrájkot hirdet.
A FESZ-nek ugyan csak néhány tagja van, de vezetője szerint 30-40 ezer embert tudnak elérni. A két nagy egészségügyi szakszervezet a Híradó adásáig nem válaszolt arra a kérdésre, csatlakoznának-e a munkabeszüntetéshez.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt közölte az RTL Klub érdeklődésére, hogy az elmúlt két évben átlagosan 65 százalékkal emelkedett a szakdolgozók bére. Az érdekképviseletekkel továbbra is egyeztetnek, időről időre áttekintik a béremelés hatásait - tájékoztat a hvg.hu.
"Aki idős, az meghal. Más lehetőség itt nincs"
2017. december 15-én számoltunk be róla, hogy továbbra is 300 üresen álló háziorvosi és ugyanannyi fogorvosi praxis van. Ahol pedig nincs orvos, ott aki rosszul lesz, az meghal, vagyis komoly bajt okoznak a betöltetlen praxisok. 55 háziorvos és 41 fogorvos pályázott betöltetlen praxisokra az idén - tudta meg korábban az RTL Híradó. Ezeknek az orvosoknak akár 20 millió forintos támogatás jár, cserébe vállalniuk kell, hogy legalább hat évig dolgoznak olyan helyen, ahol hosszú ideje betöltetlen a körzet. A témáról itt írtunk bővebben.
Értékelje a cikket!