Baktériumokkal irtják a vérszívókat

Egyre több helyen kell védekezni a szúnyoglárvák ellen – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Mint írták, a vérszívókat a vízpartok közelében, összesen 5000 hektáron, biológiai módszer segítségével gyérítik.

Egyre melegebb van, ez pedig felgyorsítja a szúnyogok fejlődését. Ezért az elmúlt hetekben folyamatosan gyérítették a csípőszúnyoglárvákat a nagyobb folyók mentén, valamint a Balaton, a Velencei-tó és a Tisza-tó térségében. „Először a Tisza kisebb áradása hozott létre ideális élőhelyeket a szúnyogok számára, majd a Duna mentén is létrejöttek a tenyészőhelyek. Az árvízi szúnyogfajok a folyók mentén, az ártéren helyezik el tojásaikat, amelyek akár évekig várják a kifejlődéshez megfelelő körülményeket” – közölte oldalán az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

Egyre több helyen kell védekezni

A katasztrófavédelem közösségi oldalán pedig már az olvasható, hogy a hetek óta zajló gyérítést még nem hagyják abba, sőt: egyre több helyen kell védekezni a szúnyoglárvák ellen. Így az elkövetkezendő napokban a Duna és a Tisza mentén, a Tisza-tónál, továbbá Sopron és Csorna térségében gyérítik a szúnyogokat, összesen 5000 hektárnyi vízfelületen.

Ilyen módszerrel küzdenek a vérszívók ellen

A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a szúnyoglárvák ellen „egy baktériumok által termelt szelektív készítményt” vetnek be. Ez a szer más élőlényre nem hat, ezért élővízben is alkalmazható. „A folyadék formájú biológiai készítményt nagyobb vízfelületek esetében légi úton juttatják ki, kisebb vizekbe autóra szerelt nagynyomású permetezővel, egyes helyeken csónakról. A járművel nehezen megközelíthető helyeken háti permetezővel dolgoznak” – írták. Ez a biológiai készítmény egyébként granulátum formájában is elérhető – ezt tavasz közepétől, a növényzettel sűrűn borított területeken használják.

Így járulhatsz hozzá a védekezéshez

Mivel a biológiai készítményt nem lehet eljuttatni a magántelkeken lévő, vízzel teli vödrökbe és hordókba, a lakosság segítségére is szükség van a tenyészőhelyek felszámolásához. Azt, hogy te magad hogyan járulhatsz hozzá a csípőszúnyogok elleni védekezéshez, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) alábbi infografikájából tudhatod meg.

szúnyogok elleni védekezés

Magyarországon egyébként csaknem 50 csípőszúnyogfaj ismert, ám ezeknek csak egy kis része okoz problémát az embereknek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Túlnyomóan derült időre számíthatunk. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet szeszélyes területi eloszlásban általában 6 és 14 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb is lehet. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra