Az Alzheimer-kórt az éhség hormonnal hozzák összefüggésbe

Az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata az éhséget szabályozó hormonnal, a leptinnel állhat összefüggésben - áll egy amerikai tanulmányban, ami felveti annak lehetőségét, hogy a jövőben gyógymódot találhatnak a betegségre.

A Journal of the American Medical Association (JAMA) arról számolt be, hogy massachusettsi kutatók kiderítették, az éhséget szabályozó leptin hormon magas szintje összefüggésbe hozható az Alzheimer-kór kialakulásának csökkent kockázatával.

Alzheimer-kór

"Ezek az eredmények egybehangzanak a közelmúltban kapott kísérleti adatoknak, amelyek azt mutatták, hogy a leptin állatokban javítja a memória működését... és megerősíti azt is, hogy a leptin olyan hormon, amely széles körű működést fejt ki a központi idegrendszerben" - írták a tanulmány szerzői, az amerikai országos Szív, Tüdő és Vér Intézet égisze alatt 60 éve folyó Framingham Heart Study kutatói.

A szervezet zsírsejtjei által termelt leptin étkezés után jelet küld az agynak arról, hogy eleget ettünk, ezáltal csökkentve az étvágyat. A tanulmány több száz idős, demenciában nem szenvedő emberben mérte a leptin szintjét, különös tekintettel egy körülbelül 200 kísérleti alanyból álló csoportra, akik alaposabb mágneses rezonancia vizsgálaton (MRI) is átestek.

A 12 évig tartó kísérlet kimutatta, hogy a legalacsonyabb leptinszinttel rendelkező alanyokban nagyobb valószínűséggel alakul ki a neurológiai rendellenesség, mint a legmagasabb szinttel rendelkezőkben. A legalacsonyabb leptinszinttel rendelkező alanyok 25 százalékában később kialakult az Alzheimer-kór, míg a legmagasabb leptinszinttel rendelkezőknek csupán 6 százaléka kapta meg a betegséget.

Szeretne többet tudni a témában? Nézze meg az Alzheimer-korról szóló rovatunkat !A kutatók szerint a vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a páciens leptinszintje markerként szolgálhat a betegség diagnosztizálásában, vagy akár áttörést is hozhat a betegség kezelésében.

"Ha az eredményeinket mások is megerősítik, a leptinszint az idősebb emberekben lehetséges biomarkerként szolgálhat az egészséges agy öregedésével kapcsolatban, és ami még fontosabb, új utakat nyithat a megelőző és terápiás beavatkozások területén" - nyilatkozták a tanulmány szerzői.

Copyright AFP [2009] / Translation Medipress

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Ma is folytatódik a túlnyomóan derült, napos, száraz idő. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, helyenként a Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 23 és 27 fok között várható. Késő estére 10 és 21 fok közé hűl le a levegő. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra