Agyunk elárulja, visszaesünk-e a depresszióba

A korábban depresszióval kezelt embereknél megállapítható az agy reakciójából, hogy szomorú eseményektől később újra depresszióba fognak-e esni - áll a Toronto Egyetemen készült friss tanulmányban, amely a Biological Psychiatry című folyóiratban jelent meg.

"Amitől a depresszió olyan pusztító betegséggé tud válni, az éppen a visszaesések magas aránya" - számolt be róla Norman Farb, a tanulmány szerzője. "Azonban a tény, hogy egyes betegek képesek teljesen felépülni, azt feltételezi, hogy a mindennapi élet érzelmi kihívásaira adott eltérő válaszok némelyike csökkentheti a visszaesés esélyét."

A kísérletek során Farb és csapata tizenhat, korábban depressziós beteggel nézetett végig szomorú filmjeleneteket, miközben agyuk reakcióját egy MRI készülék segítségével figyelték. Tizenhat hónap elteltével az alanyok közül kilencen visszaestek a depresszióba. Ezután a kutatók összehasonlították a visszaeső és az egészségesen maradt betegek agyi aktivitását, majd az adatokat összevetették egy olyan csoportéval, akik soha nem voltak depressziósak.

A vizsgálatok kimutatták, hogy szomorú élmény esetén a visszaeső betegek agyának egy része - a mediális prefrontális kéreg - aktívabbnak bizonyult, ellenben azokkal a betegekkel, akik nem estek vissza a depresszióba: náluk az agy hátsó része volt aktívabb.

"A tanulmány egyértelműen rávilágít a tényre, hogy hiába épül fel valaki a depresszióból, nagy különbségek mutatkozhatnak a végső gyógyulás terén attól függően, hogy az illető korábban hogyan reagált az érzelmi megrázkódtatásokra" - fejtette ki Farb. "Azok, akik a visszaesésre hajlamos csoportba tartoznak, jobban teszik, ha csupán megfigyelik és elfogadják saját érzéseiket, ahelyett, hogy megpróbálnák megmagyarázni és elemezni azokat."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +12 °C

Általában sok napsütésre számíthatunk a fátyol-, és gomolyfelhők mellett, de délután főként a Duna vonalától keletre eső tájakon erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. Arrafelé elszórtan várható zápor, zivatar, de a Dunántúlon is kialakulhat néhány csapadékgóc. A déli, délnyugati szelet több helyen élénk, zivatarok környezetében erős, esetleg viharos lökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntőrészt 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 20 fok közé hűl le a levegő. Kedden érkezik a következő front, addig nem kell fronthatásra számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra