A legnagyobb tévhitek a nátháról

A náthát igenis el lehet kapni, és ha nem figyelünk oda, akár középfülgyulladást is okozhat. Ezért is nagyon fontos, hogy ne vegyük félvállról a betegséget, és ha megtehetjük, maradjunk otthon pár napig.

Tévhit, hogy nem fertőző

A tévhit ellenére a nátha nem csak úgy magától jön, hanem vírus okozza, amely cseppfertőzéssel - azaz köhögéssel és tüsszentéssel - terjed. Ezért náthásan ajánlott kerülni a közösséget, vagy ha mégis muszáj emberek közé menni, akkor viseljünk szájmaszkot. Nagyon fontos az is, hogy ne a kezünkbe tüsszentsünk, hanem minden esetben használjunk zsebkendőt - figyelmeztetett Dr. Tóth Eszter , a Duna Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa

Komoly betegségeket jelezhet az orrunk.

A nátha az orrnyálkahártyák - és ezzel együtt a melléküregi nyálkahártyák - gyulladása. Az orrnyálkahártya számára az ideális hőmérséklet a 20-21 Celsius-fok, hideg időben azonban gyengülhet a nyálkahártya ellenálló képessége, és a szezonális vírusok szinte azonnal megbetegedést okozhatnak. Így aki a téli időszakban is naponta jár nagyobb embertömegben - például tömegközlekedésen utazik -, az nagyobb eséllyel fertőződik meg egy tüsszentés vagy köhögés által.

A nátha gyógyulási ideje körülbelül 1 hét. Mivel vírusos megbetegedésről van szó, az orvos nem ír rá antibiotikumot, csak tüneti kezelés jöhet szóba. A betegség klasszikus tünetei közé tartozik az erős, vizes orrváladékozás, az orrdugulás, a szaglásromlás és fejfájás. Ám ha egy hét után a vízszerű orrváladék sárgássá, zöldessé válik, valamint erős fejfájás, fogba sugárzó fájdalom jelentkezik, akkor valószínűleg már bakteriális felülfertőződésről beszélhetünk, amely mindenképpen szakorvosi vizsgálatot kíván.

nátha, megfázás, meghűlés, vírus, orrdugulás, orrfolyás, téli betegségek
Tévhit, hogy a nátha nem fertőző. Fotó: iStock

Az orrfolyás mindig jelez valamit

Sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni az orrfolyást, azt gondolva, hogy ez teljesen normális jelenség. Való igaz, hogy alap esetben is termelődik orrváladék, amely síkosítja és védi a nyálkahártyát, valamint immunanyagokat is tartalmaz. Ez a váladék azonban általában nem folyik ki az orrunkon, hanem a garatba, majd a gyomrunkba jut. Ám ha gyakran törölgetni és fújni kell az orrunkat, akkor már komolyabb dolog áll a háttérben. Fontos tehát tudni, hogy a fokozott orrfolyás mindig valaminek a következménye: lehet az egy allergia, egy vírusos nátha, egy foglalkozási ártalom - például a festékkel vagy vegyszerekkel dolgozók esetében -, vagy egy kónikus orrmelléküreg-gyulladás is.

Nagyon fontos a termelődött orrváladék leszívása vagy kifújása, hogy megakadályozzuk a szövődmények kialakulását. Nem mindegy azonban, hogyan fújjuk az orrunkat. Fontos, hogy felváltva tisztítsuk ki az orrnyílásokat: az egyik orrlyukat fogjuk be és majd a másik oldalt erősen fújjuk, majd cserélünk. Ha nagyon dugult az orr, akkor orrfújás előtt érdemes lohasztó orrcseppel felszabadítani az elzáródást, hogy a váladék valóban kijusson - javasolta a szakember. A megfelelő hatóanyagú orrcsepp hatása akár 6-8 órán keresztül is tart, így elég naponta 2-3-szor használni. A túlzásba vitt használat azonban károsíthatja a nyálkahártyát és orrvérzést is okozhat. Fontos továbbá, hogy 10-14 napnál tovább semmiképpen ne használjuk ezeket a készítményeket, ugyanis függőséget okozhatnak.

Mit tehetünk?

A rendszeres orrfújás mellett mindenképpen ajánlott legalább napi 1-szer a tengeri sós orrmosás. A tengeri só gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatású. A sok orrfújástól kipirosodhat és kiszáradhat a bőrünk, ezért szükség lehet ápoló orrkenőcs használatára is. Érdemes gőzölni is kicsit: ilyenkor használhatunk eukaliptusz illóolajat is, ami szintén segít megnyitni az orrot. Fontos, hogy minimum 2 liter folyadékot - főleg meleg teát - fogyasszunk naponta, szedjünk C-vitamint, szükség esetén pedig bevethetjük a nem-szteroid gyulladáscsökkentőket is.

Az elhanyagolt náthának komoly következményei is lehetnek, például bakteriális orrmelléküreg-gyulladás is kialakulhat. Gennyes náthával minden esetben forduljunk fül-orr-gégész szakorvoshoz!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra