Koronavírus: az mRNS-vakcinák váratlan mellékhatása (2)

A ritka szívgyulladás kockázatára vonatkozó figyelmeztetéssel egészítette ki a COVID-19 ellen használt Pfizer/BioNTech- és Moderna-vakcina hivatalos leírását az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóság (FDA).

Egy új vérvizsgálat segíthet előre meghatározni, kinél lesz hatékony a COVID-19 elleni védőoltás. Részletek itt.

A múlt pénteken kiadott figyelmeztetés szerint az oltások, különösen a második dózis után több esetben lépett fel szívizomgyulladás (myocarditis) vagy szívburokgyulladás (pericarditis) az Egyesült Államokban. Június második hetének végéig több mint 1200 ilyen esetet jelentettek, főként férfiak körében. Az amerikai járványügyi hatóság (CDC) adatai szerint eddig több mint 138 millió amerikait már kétszer beoltottak a két, mRNS-alapú oltás egyikével.

Az FDA szerint a Pfizer-BioNTech-vakcina ritkán szívizomgyulladást okozhat mellékhatásként
Az FDA szerint a Pfizer-BioNTech-vakcina ritkán szívizomgyulladást okozhat mellékhatásként. Fotó: MTI/Rosta Tibor

Az FDA közleménye szerint a szívgyulladást azután tették fel a lehetséges kockázatok listájára, hogy - mint azt megírtuk - a CDC tanácsadó orvoscsoportja megállapította, hogy "valószínű kapcsolat" van a serdülők és fiatal felnőttek körében tapasztalható ritka szívgyulladás, valamint a Pfizer/BioNTech és a Moderna vakcinájával végrehajtott oltások között.

Június első felében az izraeli egészségügyi minisztérium is arról számolt be , hogy lehetséges kapcsolatot talált a szívgyulladások és a Pfizer oltása között. A Pfizer gyógyszergyártó cég, amelynek vakcináját hivatalosan is engedélyezték a 12 év feletti amerikaiak oltására, korábban úgy nyilatkozott, hogy nem tapasztalt az általánosan elvárhatónál magasabb arányú szívgyulladást. Korábban a Moderna is azt közölte, hogy nem talált oksági összefüggést a szívgyulladásos esetek és az oltás használata között.

Kell-e oltás azoknak, akik már átestek az új típusú koronavírus-fertőzésen? Egy új tanulmány eredményei szerint nem feltétlenül. Minderről ide kattintva olvashat bővebben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra