Alzheimer ellen is jó a diabéteszgyógyszer?
Dupla haszonÚj kísérletet indítottak annak kiderítésére, hogy a cukorbetegség kezelésében alkalmazott ismert gyógyszerrel valóban lelassítható-e az Alzheimer-kór előrehaladása.
"Az új gyógyszerek bevezetése évtizedekbe telhet, és milliárdokat emészthet fel" - mondta a mostani kísérlet vezetője, Dr. Paul Edison, az Imperial College London kutatója. "A liraglutid egy tesztelt és bizonyított diabétesz elleni gyógyszer, ezért tudjuk, hogy biztonságosan alkalmazható. Kísérletünk három éven belül ki fogja mutatni, hogy a szer lelassítja-e az Alzheimer-kór előrehaladását."
A brit Alzheimer Társaság több mint 300 ezer fonttal (kb. 100 millió forinttal) támogatja a kutatást. A társaság kutatási és fejlesztési részlegének igazgatója, Dr. Doug Brown elmondta, az új kutatás azt sugallja, hogy ez a gyógyszer még a késői szakaszaiban is visszafordíthatja az Alzheimer-kór biológiai okait. "Azért támogatjuk a nagyszabású kísérletet, hogy közelebb hozhassuk a gyógyszert ahhoz, hogy ténylegesen javíthassa a demenciában szenvedő betegek életét" - nyilatkozta Dr. Brown.

Alzheimer-kór ellen cukorbegeteknek való gyógyszert? (Fotó: Europress)
A demencia máris jelentős nemzetközi problémát jelent, és a becslések szerint az esetek száma a jelenlegi 44 millióról 2050-ra 135 millióra fog ugrani, a Föld növekvő és elöregedő népességének ékes bizonyítékaként.
Magyarország különösen veszélyeztetett a diabétesz szempontjából: mintegy 800 ezerre tehető a cukorbetegek száma, s ebből körülbelül 200 ezer beteget nem kezelnek. Egyes felmérések szerint a potenciális betegekkel együtt a cukorbetegség akár 2,5-3 millió embert is érinthet hazánkban. A betegségről bővebben itt olvashat.
Értékelje a cikket!