Mennyit hízhatunk pajzsmirigyzavartól?

A pajzsmirigyhormonok szinte a teljes szervezetre hatnak, ezáltal több módon is befolyásolhatják a testsúlyt és a testösszetételt.

Magyarországon minden második ember súlyproblémákkal küzd, pajzsmirigy-alulműködésben azonban csak legfeljebb 100-ból 1 magyar szenved. A betegek körülbelül felénél észlelhető a csökkenő étvágy melletti, átlagosan 3 kilogrammos testsúlynövekedés. Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológus szakorvosa szerint az ennél nagyobb testsúlynövekedést már nem lehet kizárólag a pajzsmirigy számlájára írni.

A pajzsmirigyhormonok fontos szerepet töltenek be szervezetünkben. Szabályozzák az alapanyagcserét, az oxigénfelhasználást, a hőtermelő képességünket és az úgynevezett spontán motoros aktivitást. Hatással vannak a folyadék- és a sóháztartásra, az izmok és az ízületek működésére, valamint befolyásolják a testsúlyt és a testösszetételt is. A külsőnk is sokat elárul pajzsmirigyünkről - a részletekért kattintson ide!

Mik a legjellemzőbb tünetek?

A pajzsmirigy alulműködésére utaló jelek lassan alakulnak ki és elég általánosak: jellemző ilyenkor a gyengeség, a fáradékonyság, az aluszékonyság és a memóriazavar. Utalhat a betegségre az is, ha folyton fázunk, székrekedésünk van, száraz a bőrünk, elvékonyodik a hajunk, a körmeink töredeznek, ritkul a szemöldökünk, illetve a hangunk rekedt vagy mélyül.

Jellemző még az izomfájdalom vagy -merevség, a menstruációs zavar, a libidócsökkenés, a terméketlenség, a lassabb pulzus, az emelkedett vérnyomás, a fulladás, a hangulatzavar, a megnagyobbodott pajzsmirigy, a magasabb koleszterinszint és a vérszegénység is. Hosszú távon pedig növekedhet a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a csonttörékenység kockázata.

Tehát a lista hosszú, a testsúlynövekedés azonban hiányzik belőle. A pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek mintegy fele a csökkent étvágy ellenére hízást tapasztal, ennek átlagos mértéke azonban csak 3 kilogramm. A jelentős, akár 10 százalékos - vagy nagyobb mértékű - testsúlynövekedést viszont már nem lehet csupán a pajzsmirigyre fogni.

hízás, testsúly, súlynövekedés, pajzsmirigy, pajzsmirigyzavar, pajzsmirigy-alulműködés
Pajzsmirigy-alulműködés miatt maximum 3 kilogrammot hízhatunk. Fotó: 123rf

Mitől hízhatunk valójában?

Sokan gondolják, hogy a pajzsmirigyük alulműködése miatt híztak el. Az elhízás és a kedvezőtlen arányú testösszetétel mögött viszont a legtöbb esetben a túlzott kalóriabevitel és a kevés mozgás áll. Ugyanakkor számos állapot és gyógyszer is okozhat súlynövekedést, például a krónikus stressz, az alváshiány okozta hormonegyensúly felborulása, az alvási apnoe szindróma, de egyes antidepresszánsok, antihisztaminok vagy béta-blokkolók szedése is.

Az elhízások csupán 10-15 százalékánál áll a háttérben úgynevezett másodlagos, tehát nem az életmóddal magyarázható ok, többek közt hormoneltérés. A pajzsmirigybetegség melletti vezető endokrin ok az inzulintúltermelés és -rezisztencia, illetve az alacsony nemihormon termelés, például a menopauza. Rtkán kortizoltúltermelés vagy növekedésihormon-hiány is lehet a túlsúly oka.

Néhány ritka, veleszületett genetikai rendellenesség és agyállományt érintő betegség is okozhat hízást. Megdöbbentő, de ezeknél sokkal gyakoribb, hogy valamilyen pszichológiai eredetű probléma vagy épp a mozgást hátráltató reumatológiai eltérés áll a háttérben. Az esetek többségében a problémák részletes feltárásával, a személyre szabott étrend és mozgásterápia hosszú távú betartásával, adott esetben pedig gyógyszeres kezeléssel vagy sebészeti beavatkozással célt lehet érni - fogalmazott dr. Bajnok Éva.

Hogyan nyerhetjük vissza egészséges súlyunkat?

A pajzsmirigy-alulműködésre létezik gyógyszeres terápia, amelyet szakorvos írhat fel és állít be pár egyszerű vizsgálat után. Az alulműködést a thyroxine hormon hiánya okozza, a kezeléssel tehát ezt pótolják. A terápia kezdetén fontos a rendszeres felülvizsgálat, hiszen megfelelő a hormonszint beállítása időbe telhet. A későbbiekben az évente történő ellenőrzés is elegendő.

Sokakban felmerülhet a kérdés, miszerint az alulműködés elmúlásával vajon automatikusan helyreáll-e a testsúly. A válasz az, hogy nem minden esetben. Ennek legfőbb oka, hogy a testsúly jelentős növekedését nem a pajzsmirigy alulműködése okozza, így a hormonpótlás nem jár mindenképpen a testsúly visszaállásával. Az egészséges súlyt kitartó diétával és rendszeres mozgással lehet visszanyerni. A pajzsmirigyhormon megfelelő pótlása után ráadásul az izomgyengeség még hónapokig fennállhat, ez pedig egy ideig negatívan befolyásolja a fizikai teljesítőképességet is.

A gyógyszeres kezelés mellett érdemes odafigyelni arra is, hogy mit eszünk. Kifejezett pajzsmirigydiéta nem létezik, de pár dolgot azért érdemes észben tartani. A nyers káposztafélék, a repce, a szója, a sárgarépa és a dió például gátolja a jód felvételét, ezért fogyasztásukat ajánlott lecsökkenteni . A káposztaleves-kúra tehát ebben az esetben nem a legjobb választás a testsúly rendezésére. A tengeri halakból viszont érdemes többet fogyasztani. Valamint figyeljünk oda a napi 2-3 liter folyadék és 35 gramm rost bevitelére is, hogy elkerüljük az alulműködéssel járó székrekedést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra