Így jelzi a hasnyálmirigy, ha baj van!
A hasnyálmirigy-gyulladásról rövidenA hasnyálmirigy-gyulladás tüneteire azért kell odafigyelni, mert ha krónikussá fajul, akkor a hasnyál hashártyagyulladást, sokkos állapotot okozhat.
Milyen tünetek jelzik a bajt?

A hasnyálmirigy gyulladásának tünetei
A betegség diagnóziáshoz általában laboratóriumi vizsgálatok elegendőek, a betegség megállapítását nagymértékben segítheti, ha kiderül, hogy a tünetek jelentkezését megelőzően nagy mennyiségű alkoholt, esetleg zsíros, nehéz ételeket is fogyasztott a beteg. Nem véletlen ezért, hogy a hasnyálmirigy-gyulladás gyakran ünnepek, lakodalmak után jelentkezik. Enyhe esetben a betegség néhány napos koplalást követő zsírszegény étrend mellett spontán elmúlik, anélkül, hogy komolyabb beavatkozásra, gyógyszerszedésre lenne szükség.
Felülfertőződés esetén tályog is kialakulhat, ezt is műtét során távolítják el. Más esetben is szükség lehet kórházi tartózkodásra, ilyenkor gyógyszerekkel, infúzióval támogathatják a gyógyulást.
Az életmódváltásnak gyógyító ereje van
A szövetelhalás mellett számos egyéb szövődménye is lehet a betegségnek, például az, hogy a hasnyálmirigyben található, az inzulintermelődésért felelős Langerhans-szigetek visszafordíthatatlanul károsodnak, így cukorbetegség alakulhat ki. Egyéb emésztőenzimeket előállító sejtek is sérülhetnek, a szervezet nem tudja megfelelően megemészteni, feldolgozni a táplálékot, fogyás, nagyon gyakori székletürítés, rendszeres hasmenés is előfordulhat emiatt.
A hasnyálmirigy-gyulladás többször is visszatérhet valakinél, gyakran egyre súlyosabb tüneteket okozva. Éppen ezért rendkívül fontos lehet a betegség megelőzése, megfelelő életmóddal, a túlsúlytól és epekövektől való megszabadulással, az alkoholfogyasztás mérséklésével, a magas zsírtartalmú ételek kerülésével. Ez különösen azoknak lényeges, akiknek már volt hasnyálmirigy-gyulladása.
Értékelje a cikket!