Virológus: "nem annyira hatékony ez az oltás"

Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének vezetője szerint vannak előnyei az egyadagos oltásnak, de nem olyan hatékony, mint az mRNS-vakcinák.

Koronavírus: "akár három évig is védhetnek a vakcinák" - részletek itt .

A napokban a többi közt Ausztria, Dánia és Csehország kormányfője is felszólította az Európai Uniót, hogy szerezze be a Johnson and Johnson gyógyszergyár új koronavírus okozta COVID-19 elleni vakcináját. Ezt az oltóanyagot egyelőre nem engedélyezték még az EU-ban, de az már tudható a kutatási eredmények alapján, hogy összességében 66 százalékos hatékonysággal véd a mérsékelt és a súlyos, 85 százalékban pedig a legsúlyosabb COVID-19 tünetek ellen. Boldogkői Zsolt virológus, molekuláris genetikus, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének vezetője szerint a miniszterelnökök sürgetésének oka, hogy jelenleg nincs elég vakcina. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakember azonban megnyugtatott, hamarosan "vakcinabőségben leszünk".

Elég belőle egy dózis

Az amerikai cég oltóanyaga kapcsán a virológus elmondta, ez egy harmadik generációs, tehát modern vakcina, melynek előnye, hogy 2 és 8 fok között, egy hétköznapi hűtőszekrényben is tárolható. "Nem annyira hatékony ez az oltás, mint az mRNS vakcinák, viszont itt csak egy oltásra van szükség. Ha két dózisban kapja valaki a vakcinát, az jobban megterheli a szervezetét, a mellékhatások valószínűleg inkább jelentkeznek, viszont magasabb védettséget is ad" - mondta Boldogkői Zsolt. Az intézetvezető beszélt egy másik, szintén hamarosan piacra kerülő amerikai oltóanyagról, a Novavax -vakcináról is. Ez " rovarsejtekben megtermelt tüskefehérjét visz be az emberi szervezetbe, és nagyon jó antitesttermelést tudott elérni".

A SARS-CoV-2 vírussal való találkozás, illetve a betegségből való felépülés után immunrendszerünk emlékezni fog a kórokozóra, és elpusztítja, ha megint ráakad. De ennek az immunválasznak a tartóssága nem világos. Új kutatások szerint azonban a súlyos COVID-19 után erősebb immunvédelem alakulhat ki. További részletek korábbi cikkünkben .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Alapvetően sok napsütésre számíthatunk a gomoly- és fátyolfelhők mellett, a nyugati határ mentén, valamint a középső országrészben felhősebb lehet az idő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti szél élénk, a Dunántúlon, valamint az északkeleti tájakon erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22, 27 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.