Koronavírus: "akár három évig is védhetnek a vakcinák"

"Valószínűleg teljesen nem fogjuk tudni eltüntetni a vírust. Az influenzához hasonlóan kisebb járványok a jövőben is kialakulhatnak" - véli az új koronavírusról Pardi Norbert mikrobiológus, a Moderna és a Pfizer/BioNTech vakcinájának alapjául szolgáló mRNS-technológiát kifejlesztő kutatócsapat tagja.

A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) hatástanulmánya szerint mind a Pfizer és BioNTech, mind az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca által kifejlesztett oltóanyag jó hatékonyságú a SARS-CoV-2-vírus új mutációival szemben. Részletek itt.

A kisújszállási származású, ma a Pennsylvaniai Egyetemen (UPENN) dolgozó szakember az index.hu-nak nyilatkozva elmondta, a napjainkban világszerte ünnepelt technológia kidolgozása során akadtak nehezebb időszakok. Így például 2011 és 2014 semmilyen pozitív eredményt nem tudtak felmutatni, egyetlen publikációt sem adtak ki. "Nem tudtunk egyetlen olyan, RNS-csomagolásra alkalmas anyagot sem azonosítani, amivel tovább tudtunk volna haladni. Vagy toxikus lett az anyag, vagy nem működött, vagy a kettő együtt. Annyi volt a pozitívum, hogy legalább azt tudtuk, hogy milyen problémát kell orvosolnunk. Ám végig hittünk benne, hogy egyszer eljön az áttörés" - árulta el az interjúban Pardi.

A Pfizer és BioNTech által közösen kifejlesztett koronavírus-vakcina is az mRNS-technológián alapszik
A Pfizer és BioNTech által közösen kifejlesztett koronavírus-vakcina is az mRNS-technológián alapszik. Fotó: Getty Images

Kifejtette, a kutatások során három problémát kellett megoldaniuk. Egyrészt fontos volt, hogy az RNS-alapú szer ne váltson ki erős gyulladást a szervezetben. Másrészt meg kellett találni annak a módját, hogy a DNS-nél jóval instabilabb RNS-t stabilizálni tudják, illetve olyan hordozómolekulát találjanak, amelybe becsomagolva az RNS nem bomlik majd le túl gyorsan a szervezetben. Pardi kutatólaboratóriuma mutatta ki 2014-ben, hogy lipid-nanopartikulumokba csomagolva az RNS néhány napig fennmarad az élő szervezetben, ezáltal képes kifejteni a remélt terápiás hatást. Az erről szóló tanulmányt 2015-ben jelentették meg. A mikrobiológus szerint már csak ezért sem igaz, hogy a technológiát septében, kapkodva alkották volna meg, hiszen már évek óta ismertek a tudományos eredmények. Mindössze arról van szó, hogy a koronavírus-pandémia berobbanásával most került a figyelem középpontjába.

Hatóságilag engedélyezett készítményekben - a Moderna és a Pfizer/BioNTech oltóanyagában - ugyanis a tavalyi évben használták fel először. Pardi elmondta, örülnek ennek a fejleménynek, de közben folytatják a munkát, hogy még tovább lehessen enyhíteni az oltással esetenként együtt járó mellékhatásokat, mint a fejfájás vagy a láz. A szakember kifejtette, egyelőre csak megbecsülni lehet, de az mRNS-alapú vakcinák nyújtotta védettség talán három évig is kitarthat a szervezetben a COVID-19 ellen. Az eddigi kísérleti vizsgálatokból mindenesetre úgy tűnik, a védelem legalább hat hónapig megmarad.

Kitért rá, fontos kérdés lesz a jövőben, hogy nem csökken-e a vakcinák hatékonysága az újabb és újabb vírusmutációk megjelenésével. Mindazonáltal Pardi szerint "egyelőre rendben vagyunk", és még akkor sem történik nagy baj, ha egy új mutáns esetében a mostani 95 százalékos hatékonyság 70 százalékra csökken, mivel az még mindig messze meghaladná például az influenzavakcinák 10-50 százalékos hatékonyságát.

Ahogy újabb védőoltásokkal bővül a hazai vakcinapiac, úgy merül fel egyre több kérdés ezekkel kapcsolatban. Honnan tudjuk, hogy melyik védőoltást fogjuk kapni? A téma kapcsán írt cikkünket ide kattintva olvashatja el teljes egészében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra