Meddig bírjuk a fájdalmat?

Amikor rácsapjuk az ujjunkra a kocsiajtót, abban a pillanatban el sem tudunk képzelni nagyobb fájdalmat. Pár perccel később azonban, amikor a fájdalom csillapodik, visszatérünk a realitás talajára: nem a busz ütött el, nem a világ dőlt össze. Ebből és más szempontból is elgondolkodtató, hogy vajon mi az ember számára elképzelhető legnagyobb fájdalom? Vagyis milyen és mekkora az a fájdalom, amit el tudunk viselni életünkben?

A fájdalomküszöb

Ha nagyon alapszinten közelítjük meg, akkor a fájdalomküszöb az a pont, amelyen elkezdjük érzékelni a fájdalmat egy külső ingerből. Például, ha megbilincselnek, nem azonnal érezzük a szorítást a csuklónk körül, előbb csak kényelmetlen, kellemetlen, aztán később egyre fokozódik a nyomás, ami végül fájdalmassá válik. Azonban az, hogy ki mikor érzi ezt fájdalomnak, teljesen egyénfüggő.

Mikor van szükség gyors fájdalomcsillapításra? Kattintson !

Mitől függ, hogy hol van a fájdalomküszöbünk?

A kutatók évek óta keresik a választ erre a kérdésre, főleg azért, hogy meg tudják előzni a fájdalom kialakulását. Felmerül az a kérdés is, hogy vajon az egyik ember miért tűri jobban a fájdalmat, mint a másik, vajon ennek pszichológiai, fizikai és genetikai háttere is van? A kérdésre már csak azért sem egyszerű válaszolni, mert nincs egy objektív mérce, amely alapján mérhető a fájdalom.

Mitől függ, hogy hol van a fájdalomküszöbünk?
Mitől függ, hogy hol van a fájdalomküszöbünk? Fotó: iStock

Fájdalomtűrés<br /><strong></strong>

Azt, hogy egy ember mennyire bírja a fájdalmat, két fontos tényező alakítja: az egyik az, hogy a bőrünkön a fájdalmat érzékelő receptorok milyen gyorsan jeleznek az agyunknak, a másik pedig, hogy az agyunk mikor érzékeli azt. Ez dönti el, hogy mekkora figyelmet szentelünk a fájdalomnak vagy mennyire tudjuk figyelmen kívül hagyni.

A fájdalomtűrési képességet befolyásolja az egyén neme, kora, különböző pszichológiai tényezők és az is, hogy hogyan született, történt-e bármilyen komplikáció vagy sérülés a születése során.

Annak, akit gyerekként minden veszélytől megóvnak, például nem mászhat fára, nem biciklizhet, nem sportolhat, tehát nem tapasztalja meg a fájdalmat, annak várhatóan felnőttként is alacsony lesz a fájdalomküszöbe. Viszont azok, akik gyerekként örökké lehorzsolták a térdüket, könyöküket, kificamították a bokájukat, felnőttként is jobban viselik a fájdalmat.

Az, hogy hogyan viseljük el a fájdalmat, szintén egyénenként különbözik: van, aki csendben szenved, mások meg sírnak, panaszkodnak, hangosan fejezik ki, hogy mekkora baj érte őket. Vannak kultúrák, ahol a fájdalom a gyengeség jele, ezért már a gyerekeket is az "elme győz az anyag felett" szellemében nevelik, abban hisznek, hogy a mentális fókusz és a meditáció csökkenti a fájdalomérzetet.

Egy kísérletben az alanyokat arra kérték, hogy különböző dolgokra gondoljanak, amikor beüt a fájdalom. A kutatás azt mutatta ki, hogy azok, akik szexről fantáziáltak, jobban tűrték a fájdalmat, mint azok, akik valami semleges tevékenységre gondoltak. Ez bizonyítja a fájdalom pszichológiai természetét, vagyis azt, hogy ha kizárólag élvezetet vagy örömöt okozó dolgokra gondolunk, az tompítja a fájdalomérzésünket.

A genetika

A fájdalomtűrésének utolsó aspektusa a genetika. Létezik egy enzim, a katekol-O-metiltranszferáz (COMT), amely képes lebontani a dopamint, azt az agyban termelődő vegyületet, amely az idegrendszerben neurotranszmitteri szerepet tölt be. Ha a COMT enzim túl aktív, akkor az egyén szervezetében sokkal kevesebb dopamin van jelen, így a testben előforduló természetes fájdalomcsillapítók, mint amilyen például az endorfin, akkor csökken a szervezet belső, fájdalomcsillapító képessége.

Tehát a fájdalom tűrését sok minden befolyásolja, és mivel minden szervezet más, nincs egyértelmű válasz arra a kérdésre, hogy meddig bírja az ember a fájdalmat. A kutatók szerint valahol a szülés során tapasztalt fájdalom környékén lehet a tűréshatár. Mindenesetre nem ajánlott otthon próbálgatni a határokat!

Forrás: healthline.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra