Helicobacter pylori: a legelterjedtebb kórokozó
A fekélyes betegségek hátterében is ez állA világ lakosságának közel fele Helicobacter pylorival fertőzött. Ez a baktérium felelős a krónikus gyomorhurut-betegségek és a fekélyek nagy részéért.
Mi az a Helicobacter pylori?

Mit támad meg a Helicobacter pylori?
A Helicobacter pylori spirál alakú, mindössze 3 mikrométer hosszú, Gram-negatív festődésű baktérium. A korábban sterilnek vélt gyomornyálkahártya felszíni nyákrétegein belül telepszik meg, tulajdonképpen belefúrja magát a nyálkahártyába, hogy kiszabaduljon a savas környezetből. Emellett arra is képes, hogy a savas környezetet semlegesítse, méghozzá azért, mert sokféle enzim, többek között ureáz termelésére képes. Nem minden Helicobacter pylori okoz gyomorfekélyt vagy más betegséget, ehhez a baktérium által termelt ún. citotoxinok is szükségesek.
A Helicobacter pylori fertőző, ám az átviteli mechanizmus pontosan még nem ismert. A szakemberek szerint a legvalószínűbb afertőzésútja feco-orális jellegű, vagyis a széklettel szennyezett kéz, ételek, tárgyak vagy víz szájüregbe jutása. Nagyon ritka a szájból szájba terjedés (ezt csak néhány afrikai törzsnél tapasztalták), illetve nem bizonyított a szennyezett orvosi eszközök útján való átvitel. A rossz higiéniés körülmények között élőknél gyakoribbak a fertőzések (ezért is van, hogy a fejlődő országokban sokkal többen hordozzák a baktériumot).
Milyen bajokat okozhat?
Diagnózis és kezelés
Olyan betegségek meglétekor szokták javasolni a vizsgálatot, mint a gyomor- vagy nyombélfekély, a gyomorhurut vagy a dyspepsia. Szintén elvégzik a vizsgálatot gyomorrákos betegek közeli hozzátartozóinál, illetve gyulladáscsökkentő terápiák megkezdése előtt.
Ha a Helicobacter pylorit felfedezik a szervezetben, akkor teljes kiírtására kell törekedni, főleg azért, hogy az alapbetegség is gyógyulhasson. Ennek ajánlott módja rövid ideig tartó, kombinált antibiotikum és savlekötő terápia. A kezelést követően 6-12 héttel az eredményt ellenőrzik. Ha sikertelen volt az első terápia, újabb hétnapos kúra indokolt, de már több gyógyszer kombinációjával. A második kúra sikertelensége esetén a baktérium tenyésztése és antibiotikum rezisztencia vizsgálata tanácsolható.
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr/Nő! 24 éves lány vagyok. 2-es fokú helicobacteres kezelésem volt. Ezt 2 hete fejeztem be. 3. hete szedek Budenofalk 3 mg-os gyógyszert, napi 3-at kollagén kolitiszre. Volt 2 hét nyugalmam fájdalmak nélkül, de a székletem kelt tészta szerű azóta is. Akármit eszek, mindentől fáj a gyomrom. A fájdalmak gyomorfájás, baloldali szúró fájdalom 4 napja újra van. Ezt a gyógyszer okozhatja, vagy gyomorrontás is lehet, vagy más kezelésre lenne szükségem? Választ előre is köszönöm.
Kedves Kérdező! Véleményem szerint más kezelést igényel. Javaslatom a következő: 1. Tbl. Pentasa 2 mg retard napi 2x1. 2. Tbl. Quamatel napi 3x1. 3. Az étkezés következő módon: alkoholt, szénsavas italokat, illetve erőse...