Anyáinktól örökölhetjük a depressziót?

Az agy - depresszióért is felelős - kortolimbikus rendszerét sokkal nagyobb eséllyel öröklik a lányok anyjuktól, mint az öröklés bármely más esetében - ez derült ki egy 35 családdal végzett kutatásból.

A depresszió anyai ágon öröklődik?

Korábbi kutatások embereknél jelentős kapcsolatot mutattak ki anyák és lányok között a depresszió tekintetében , állatok esetén pedig arra láttunk számos bizonyítékot, hogy a nőstények születés előtti stresszes állapota kihatással van a lánygyermekek agyának érzelemfeldolgozó területeire. Ez az első olyan kutatás, nyilatkozta Fumiko Hoeft, a tanulmány szerzője, amely összekapcsolja a két kutatási ágat.

Hippokampusz, kortolimbikus rendszer, depresszió, öröklődés, anya-lánya, gének, agy, születés, terhesség, öröklés
Igaz lehet, hogy a depressziót az anyukától öröklik a lányok?

Ki a felelős a depresszióért?

Mindez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az anyák felelősök lányaik depressziójáért, hiszen annak számos tényezője van - az apai gének mellett a társadalmi környezet vagy az élettapasztalatok is. Azonban ez az első olyan kutatás, amely összefuttatja egy témában az állati és emberi klinikai tapasztalatokat is - és egyúttal rámutat arra, hogy az emberi kortolimbikus rendszer főként női ágon öröklődik.

A depresszió 11 jele A major depresszió, vagy közismert nevén depresszió természetesen nem azonos azzal a hangulati nyomottsággal, amelyről az első kávé után panaszkodunk a hideg januári reggeleken a munkahelyünkön. Honnan tudjuk, hogy csak hangulatingadozásról vagy depresszióról van szó? A kortolimbikus rendszerbe tartozik az amygdala (mandulamag), a hippokampusz, az elülső cinguláris kéreg és a ventromediális prefrontális kéreg. Hoeft ezen területeket és ezek szürkeállomány-mennyiségét vizsgálta MRI-szkennerrel. A kortolimbikus szürkeállomány mennyisége és az ezek közti kapcsolat láthatóan erősebb volt anyák és lányok között.

Hoeft szerint ezen tanulmány azért is izgalmas, mert nemcsak hogy jobban megérthetjük a depresszió kialakulásának körülményeit, hanem mert minden idegi problémának, legyen az szorongás, autizmus, skizofrénia vagy diszlexia , van generációról generációra öröklődő mintázata.

A kutatócsoport most olyan kísérleteket kíván elvégezni, amelyek révén jobban átláthatjuk a születés előtti és utáni állapotok kihatását az agyi struktúrára.

A tanulmány a Journal of Neuroscience szaklapban jelent meg. Forrás: Sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra