Miért akadunk ki az apróságokon?

Az emberi agy az apróságokat sokkal nagyobb fennakadásként látja a jelentős problémákhoz képest.

Ezért akadunk ki apróságokon is

Könnyen előfordulhat velünk, hogy nem tudjuk, mi számít igazán, és minek mekkora súlya van - az apró problémáktól nem látjuk a valódi bajokat. Ugyanakkor érdemes azt is tudnunk: ez a viselkedés velünk született és természetes. Az emberi agy ugyanis az apróságokat sokkal nagyobb fennakadásként látja a jelentős problémákhoz képest.

A figyelemelterelés a kulcs A negatív érzéseken történő túlzott rágódás és merengés csak rontja a problémamegoldó képességet, a figyelemelterelés azonban segíthet. Tudjon meg többet, kattintson ! Ezt az anomáliát a pszichológia úgynevezett region-beta paradoxként ismeri - először Dan Gilbert pszichológus és kollégái számoltak be róla tíz évvel ezelőtt a The Peculiar Longevity of Things Not So Bad ("A nem annyira rossz dolgok különleges hosszúsága") című tanulmányban. Eszerint a tanulmány szerint, amikor igazán rossz dolgok történnek velünk, azok átütnek egy bizonyos ingerküszöböt, ennek hatására pedig a szükséges mechanizmusok révén sokkal könnyebben tudunk talpra állni.

Miért akadunk ki apróságokon is? kiakadás problémamegoldás feszültség problémák aggódás probléma
Miért akadunk ki apróságokon is? Fotó: 123rf

Egy kisebb problémán sokkal tovább lehet fortyogni

Példának okáért ha egy férfi megcsal egy nőt, az minden erejével megpróbálja racionalizálni a történteket: mi van akkor, ha férje túl sok elfojtott dolgot próbál meg így feldolgozni vagy ha ezen a krízisen együtt dolgozunk, megerősödve tudunk abból kiemelkedni. Ellenben ha a férj "csak" annyit követ el, hogy a mosatlant otthagyja a konyhában, az említett kognitív védelmek nem indulnak be, a kisebb problémán pedig sokkal tovább lehet fortyogni.

Ez azért is meglepő, mert a szenvedésről nem így vélekedünk. Úgy gondoljuk: minél nagyobb a trauma, annál nagyobb az azt követő fájdalom is. A Gilbert-tanulmány viszont arra mutat rá, hogy ez sokszor nem így van: a tanulmány kísérletében részvevők például sokkal gyorsabban túltették magukat egy olyan sértésen, ami őket érte (ez relatíve jelentős eseménynek számít) mint egy olyanon, ami másokat zaklatott fel.

Számít, ki is mennyire érintett

Egyes szakértők szerint egy terrorcselekmény által közvetlenül érintett emberek kisebb hosszútávú traumát éltek át, mint azok akiket csak közvetve, kevésbé érintett. Ezen minta az élet számos területén megjelenik: gondoljunk csak arra, hogy nagyobb problémával elmegyünk az orvoshoz, kisebbel már nem.

Úgyhogy míg kívülről nem tűnik mindig következetesnek vagy okosnak az apróságokból nagy ügyet csinálni, a region-beta paradox pont arra emlékeztet minket, hogy a feszültségek nem objektív standard alapján mérendőek, mindenkinek más az ingerküszöbe, más a problémája és "mindenkinek a saját keresztje a legnagyobb". Ugyanakkor amire érdemes figyelnünk: nem a legrosszabb dolog az, ami a leghosszabb ideig fáj.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra