Ha azt hisszük, kialudtuk magunkat, akkor tényleg jobb a közérzetünk

Egy kutatás szerint bármit is mutat az alvásfigyelő eszköz, az nem feltétlenül van hatással arra, hogy másnap hogyan érezzük magunkat.

Egy brit kutatás szerint akármit is mutatnak az alvásunkat figyelő alkalmazások, végső soron az számít, mi milyennek éreztük azt - írja a Health.com. "Amikor a résztvevők arról számoltak be, hogy jobban aludtak, mint általában szoktak, akkor tele voltak másnap pozitív érzelmekkel és elégedettséggel" - írja Dr. Anita Lenneis pszichológus, a tanulmány vezető szerzője. Az alvásfigyelőkőn feltüntetett adatok viszont egyáltalán nem voltak arra hatással, hogy mennyire volt jó a közérzetük.

A kutatásban 109 - 18 és 22 év közötti - fiatal felnőtt vett részt 2017 októbere és 2018 márciusa között. 64 százalékuk nő volt, és több mint felük az Egyesült Királyságból származott. Összesen két hetüket vizsgálták, és egy aktigráf nevű eszközt kellett viselniük, amely az alvásukat vizsgálta. A többi között olyan adatokat rögzített, mint hogy mennyi időbe került valakinek elaludni, hány órán át aludt, illetve hogy lefekvéstől a felkelésig mennyi időt töltött ténylegesen alvással.

alvás alvásvizsgálat
A szubjektív benyomás fontosabb, mint egy eszköz objektív mérése. Fotó: Getty Images

Emellett az alanyoknak arról is naplót kellett vezetniük, hogy mikor feküdtek le, mikor keltek, és egy négyes skálán azt is értékelniük kellett, mennyire voltak elégedettek az alvásukkal. Ezenkívül véletlenszerű időpontokban kaptak kérdőíveket, amelyekben a pillanatnyi hangulatukról kellett beszámolniuk (mennyire lelkesek, boldogok, zaklatottak, vagy min aggódnak esetleg). 

A résztvevők beszámolóit utána összevetették az aktigráfok adataival, így állapították meg, hogy nem feltétlenül van összefüggés a jó közérzet és a pihentető alvás között. Ennek oka egyelőre nem világos. Korábbi kutatások szerint is ha valaki úgy érzi, jól aludt előző éjszaka, akkor valóban pozitívabban áll a naphoz, függetlenül attól, hogy egy objektív vizsgálat mit mutat ki. 

Az is lehet, hogy egyszerűen az egyén szubjektív értékelése arról, mennyire volt elégedett az alvásával, pontosabb értéket ad annak minőségéről. Az alvás ugyanis egy összetett, többtényezős folyamat, és rengeteg olyasmi is befolyásolja, amit az alvásfigyelő eszközök nem tudnak mérni. A szakértők szerint további kutatásokra van szükség a témában, hogy kiderüljön, az emberek mérik-e fel rosszul az alvásuk minőségét, vagy csak sokkal kifinomultabb alvásfigyelő technológiákat kell kifejleszteni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Északon, északkeleten reggelig erősen felhős lesz az ég, és ott helyenként kisebb eső, zápor is előfordul. Később szakadozik ez a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, emellett több órára kisüt a nap. Délután is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra