Az álmatlanság 5 típusa

Összesen öt altípusát különböztették meg holland kutatók az inszomniának egy új tanulmányban. A felfedezés segíthet hatékonyabbá tenni a jövőben az álmatlanság kezelését.

Ahogy nemrég az Alzheimer-kórt is hat alkategóriára osztották tudósok, úgy ezúttal az inszomnia esetében is hasonló dolgot ismertek fel. Holland kutatók Tessa Blanken vezetésével arra jöttek rá, hogy itt sem egy és ugyanazon rendellenességről van szó, hanem a betegségnek öt altípusát különböztethetjük meg.

Milyen kezelési módszerek hozhatnak megoldást álmatlanságban szenvedő betegeknél? Részletek itt.

Az álmatlanság tízből egy embert érint, és bár egyes inszomniás betegeknél működnek a kezelések, másoknál viszont csak átmenetileg vagy egyáltalán nem használ sem a gyógyszer, sem a terápia. Vajon hogyan lehetséges ez? A rejtélyt a fent említett holland kutatócsoport is hosszú ideje próbálta megfejteni. Abból indultak ki, hogy korábbi vérvizsgálatok eredményei is azt sugallták, hogy az álmatlanság talán nem egyetlen betegség, hanem altípusai lehetnek - a betegeket pedig annak megfelelően kellene kezelni, hogy hova besorolhatók.

Holland kutatók szerint az álmatlanságnak többféle típusa is létezik
Holland kutatók szerint az álmatlanságnak többféle típusa is létezik

A tudósok összesen 4322 alanyt kértek meg rá, hogy töltsenek ki kérdőíveket alvási szokásaikról és válaszoljanak néhány kérdésre az egészségükkel kapcsolatban is. Közülük végül 2224-nél állapították meg az inszomnia valamely formájának fennállását. Ezután az alanyok elektroenkefalográfiás (EEG) vizsgálata következett, hogy pontosan meg tudják határozni az agyműködésükben lévő különbségeket, illetve arról is megkérdeztek mindenkit, hogyan reagáltak a számukra felírt benzodiazepinkészítményekre és a kognitív viselkedésterápiára.

Az eredmények tekintetében a kutatók az alábbi csoportokba sorolták be az inszomniásokat:

  • kimagaslóan szorongó, aggodalmaskodó személyiségtípusok (például neurotikusok, depressziósok)
  • mérsékelten szorongó, aggodalmaskodó személyiségek, akik érzékenyek a jutalmazásra, például a pozitív érzelmi hatásokra
  • mérsékelten szorongó, aggodalmaskodó személyiségek, akik nem érzékenyek a jutalmazásra
  • enyhén szorongó, aggodalmaskodó személyiségek magas reakcióképességgel, például akiknél az álmatlanságot befolyásolja a környezetük és az életük eseményei
  • enyhén szorongó, aggodalmaskodó személyiségek alacsony reakcióképességgel

Tanulmányukban a kutatók megemlítik, hogy a gyógyszerek legnagyobb valószínűséggel a második és negyedik típusnál bizonyultak hatékonynak, a terápia pedig a második csoportba tartozóknál vált be leginkább. A szakemberek remélik, hogy tanulmányuk még hatékonyabb, személyre szabott kezeléseket tesz majd lehetővé az álmatlanságban szenvedők számára, sőt sokaknál gyógyítható is lehet ez az életminőséget jelentősen rontó rendellenesség.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható a jellemzően kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett, és csak néhol fordulhat elő zápor, esetleg egy-egy zivatar. Az északi szél délelőtt időnként megélénkül, nyugaton helyenként megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra