Figyelemhiányos a gyerek? Ezek a jelek utalnak rá!
Hogyan ismerjük fel az ADHD tüneteit?Értetlenül néz a gyermekére, mert már megint furcsán viselkedik és kielégíthetetlen mozgásigényével? Felmerült már önben a hiperaktivitás gyanúja?
Mi a hiperaktivitás?
Önfegyelem: még a boldogságunk is múlhat rajta
Egy korábbi kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy az önfegyelemmel bíró emberek hosszú távon boldogabbak, mint azok, akik kevésbé képesek kontrollálni érzéseiket.
Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a diagnózis felállításához nagy tapasztalat és gondos vizsgálat szükséges, ezért a tünetcsoportok alapján csak gyermekpszichiáter szakember vonhat le következtetést a gyerekről. A jellemző tünetek alábbi bemutatása azonban arra alkalmas, hogy a szülő elgondolkodhasson azon, kell-e szakemberhez fordulnia a gyermeke problémájával.
Honnan lehet tudni, hogy hiperaktív a gyerek?

Kisgyermekkorban még nem gondolnak erre
A kortársak és a tanárok elutasítása újabb bajokat szül: dacot, negatív önértékelést, agresszivitást válthat ki. Ugyanakkor általában értelmesek, tevékenyek, segítőkészek, kreatívak, szívesen dolgoznak, sportolnak, minden mozgásos tevékenységben benne vannak. Bár iskolai tanulási helyzetben nehéz lekötni a figyelmüket és képtelenek egy helyben ülni, például az érdeklődésüknek megfelelő, változó ingereket nyújtó számítógépes játékok előtt akár órákig képesek ülni.
Az ADHD a figyelem zavara
Az ADHD egyik alapproblémája a figyelem zavara. Ha az alább felsorolt jelekből hat legalább fél éven át jellemző a gyerekre, akkor valószínűsíthető a figyelemzavar, mint pszichiátriai eltérés. (Természetesen a gyermek kora is számít: arra kell felfigyelni, amiben a gyerek kortársaitól hosszasan és jelentősen eltér, és ha ez a viselkedés gyakran fordul elő.) Azonban felhívjuk a figyelmet, hogy a bemutatott tüneteket más betegségek is előidézhetik. Sőt egyes jelek önmagukban, betegség nélkül is jelentkezhetnek. Ezért a pontos diagnózis felállítása érdekében mindig forduljon szakemberhez.
Bajt jelezhet, ha a gyermek:
- nem figyel megfelelően a részletekre vagy gondatlan hibákat követ el az iskolai munkában vagy más tevékenységben,
- nehézséget jelent a figyelem megtartása a feladatai vagy játéka közben,
- úgy tűnik, nem figyel, amikor beszélnek hozzá,
- nem követi az utasításokat vagy nem fejezi be az iskolai és egyéb munkákat,
- nehézsége van a feladatok és a tevékenységek megszervezésében,
- elkerüli, nem szereti az olyan feladatokat, vagy ellenáll azoknak, amelyek tartós értelmi erőfeszítést igényelnek,
- elveszti a feladatokhoz vagy tevékenységhez szükséges dolgokat,
- külső ingerek könnyen elvonják a figyelmét,
- a napi tevékenységben feledékeny.
A legtöbb hiperaktív gyereket nem kezelik sehogyan
A mentális egészségi rendellenességek között az ADHD a leginkább aluldiagnosztizált és félreértett betegség. Sokszor sem a szülők, sem a pedagógusok nem ismerik fel. Így pedig sok gyermek nem kap kezelést.
A túlzott mozgásigény is probléma
A hiperaktivitásnak, a túlzott mozgásigénynek is vannak olyan tünetei, amelyekre érdemes felfigyelni, ha az alábbiak közül fél év alatt több is gyakran megfigyelhető.Erre utal, ha:
- ülés közben babrál, fészkelődik, nem tud nyugodtan ülni,
- elhagyja helyét az osztályban vagy más helyzetekben, amikor elvárják tőle, hogy ülve maradjon,
- rohangál, ugrál vagy mászik olyan helyzetekben, amikor az nem helyénvaló,
- nehezen tud önállóan, nyugodtan játszani,
- "izeg-mozog", mintha mindig mozgásban lenne,
- túlzottan sokat beszél.
- mielőtt a kérdés befejeződött volna, kimondja a választ,
- nehézséget okoz neki a várakozás,
- félbeszakít másokat (pl. beszélgetést vagy játékot).
Mit tehet a szülő?
Segítség! Baj van a gyerekemmel!
Úgy érzi, gyermeke már nem egyszerűen élénk, hanem egy kis házi tornádó? Felmerült a hiperaktivitás gyanúja? Mit tehet, hova forduljon, ki segíthet? Mutatjuk!
Értékelje a cikket!
Jó napot Kívánok! Segítségre lenne szükségem. A párom 2011-ben vált el a feleségétől, két kiskorú gyermek van, akik most 8 és 10 évesek. A párom és a felesége a válás után még 1 évig együtt éltek, de nem működött, közben a felesége megismerkedett egy férfivel, és oda költözött, a páromtól 120 km-re. 2 és fél éve, folyamatosan megy a zsarolás a feleség részéről, ha nem tetszik neki valami, rögtön azzal fenyegetőzik, hogy nem mehet a gyerekekért a párom, hogy külföldre megy és még sorolhatnám. A párom kicsit naív volt, és úgy fizette a gyerektartást, hogy erről papír nincs. Most 1 hónapja írattam alá a volt feleséggel egy nyilatkozat, miszerint átvett 150 ezer ft-ot, így tartozás nem áll fent, és ebben a hónapban utaltuk a pénzt, hogy legyen nyoma. A kérdésem az lenne, hogy az anyuka meddig mehet el? Ő költözött el, és havonta minden héten menni a gyerekekért nagyon költséges, erre nincs valami törvény? Mi fizetünk mindent az iskolában, ruhákat, cipőket, mindent mi vettünk a gyerekeknek, az anyuka mégis pénzt követel, autót kapott, és pénzt amikor elköltözött. Akihez 2 éve költözött férfi, attól elköltözött albérletbe, nyitott egy kocsmát és abból van bevétele. Sajnos tanácstalanok vagyunk, és tudatlanok az apai jogokról. Köszönöm a segítségét, és hogy végig olvasta a problémánk. Üdv.: F. Szilvia
Kedves Kérdező! A gyerekek jogállására a válóperi megállapodás érvényes (lakcim, felügyeletet gyakorló szülő, szülői láthatás, tarásdíj, ünnepek és nyaralás-szünidő stb.) Amennyiben ez van, ha ezt a valóságban (nem fenyegetőzve) a gyámsára k...