A pikkelysömör vagy tudományos nevén pszoriázis krónikus, gyulladásos bőrbetegség, amely a bőrön kívül a körmöket, az ízületeket is érintheti. Nem tartozik a fertőző betegségek közé, veleszületett hajlam hatására alakul ki, de környezeti tényezők is kiválthatják, például a dohányzás, a stressz vagy az elhízás. A tünetek leggyakrabban a bőrre korlátozódnak, amely a szarusejtek túlburjánzásával megvastagszik, felpikkelyesedik, súrlódás hatására leválik, sebet hagyva maga után. Súlyosabb esetben a bőrön gennyes elváltozások is megjelenhetnek, és az ízületek is érintettek lehetnek. A jelenleg ismert pikkelysömör terápia a tünetek megszüntetésére korlátozódik, végleges gyógymód még nem áll a orvostudomány rendelkezésére.
A legegyszerűbb kezelési módok
Bár megfelelő kezeléssel a tünetek enyhíthetők , vagy akár tünetmentesség is elérhető, azonban a tünetek időről időre kiújulhatnak, és az esetek többségében az újabb fellángolások során egyre súlyosabb formát ölthet a betegség.
A bőrgyógyász a tünetek súlyosságának megfelelően választja ki a legmegfelelőbb kezelési módot. Az enyhébb bőrtünetek helyileg alkalmazandó krémekkel kezelhetők, valamint a napfény és bizonyos gyógyvizek is jó hatással lehetnek a pszoriázisos bőrfelületre. Súlyosabb esetekben meghatározott hullámhosszú UV-fénnyel világítják meg a kezelendő bőrfelületet (fototerápia), amely csökkenti a bőrben a gyulladást, ezáltal csökken a pikkelyek képződése.
A pszoriázis gyógyszeres kezelése
Amennyiben a kezelőorvos meglátása szerint szisztémás kezelés indokolt, metotrexátot vagy ciklosporint alkalmaznak. A szájon át szedett metotrexát gátolja a hámsejtek gyors szaporodását. Mellékhatásai miatt azonban folyamatosan ellenőrizni kell a páciens vérképét, vese- és májfunkciós eredményeit.
A súlyos, más készítményekre nem reagáló pikkelysömör esetén a másik kezelési lehetőség az A-vitamin származékok alkalmazása, amely azonban potenciálisan magzatkárosító hatású, ráadásul felhalmozódik a szervezetben. Emiatt a nők figyelmét fel kell hívni arra, hogy a készítmény használata alatt és annak abbahagyása után is legalább 2 évig még nem javasolt a teherbe esés.
Biológiai terápiák
Ha a betegség szisztémás kezelése nem vezet kellő eredményre, vagy mellékhatások miatt azt fel kell függeszteni, biológiai terápiát javasolhat a bőrgyógyász. Ezek a készítmények többségében biotechnológiai úton előállított, fehérjetermészetű molekulák, melyek a szervezet saját fehérjéire vannak hatással. A biológiai terápiát pszoriázis centrumokban alkalmazzák, injekciós vagy infúziós formában kaphatják a betegek. A terápia feltétele, hogy a páciens már részesült megfelelő dózisú szisztémás kezelésben, és azok vagy nem hoztak kellő eredményt vagy mellékhatásaik miatt nem voltak tolerálhatóak. Továbbá szakorvos feladata megvizsgálni, hogy nem állnak-e fenn olyan állapotok (pl. bizonyos fertőzések), amelyek kontraindikálják a terápia megkezdését.
A biológiai terápiák rendelhetősége korlátozott, azonban a terápiát az arra jogosultaknak az OEP 100%-ban támogatja.