Ezért vagyunk tele kék-zöld foltokkal

Nincs annyi alattomos asztalsarok és fránya kilincs, ahány foltot észrevesznek magukon azok, akik az életkoruk vagy tápanyaghiány, esetleg betegség miatt hajlamosabbak erre.

Bárki beütheti magát annyira, hogy zúzódásos folt jelenjen meg a bőrén, de a nők eredendően gyakrabban tapasztalják ezt. "A férfiaknak vastagabb a bőrük, és szervezetük több kollagént termel, aminek köszönhetően ereik fala erősebb, kevésbé sérülékeny" - olvasható a Livestrong egészségügyi portál összeállításában. Jóllehet a legtöbb folt nem igényel semmilyen kezelést, a túl gyakori bőrelváltozás mögöttes problémára utalhat. Amennyiben a véraláfutás nem múlik el 3-4 héten belül, vagy ok nélkül különös helyeken jelenik meg, nem szabad halogatni a kivizsgálást. Ehhez az alábbi kilenc okot gyűjtötte össze a szakportál.

A bőrelváltozások típusai A bőrön jelentkező elváltozások többségét szemölcsként vagy anyajegyként könyveljük el magunkban, mindazonáltal ennél jóval szélesebb a paletta. Lássuk, mi minden jelenhet meg rajtunk!

A bőr öregedése

Az évek múlásával testünkön sok helyütt csökken a bőr alatti zsírszövet vastagsága, amely korábban jól "kipárnázott" bennünket és védett a sérülések ellen. Időskorban mind a bőr, mind a bőrben futó erek fala elvékonyodik, amitől bevérzésre hajlamosabbá válik a bőr a legkisebb ütődés hatására. Jóllehet az idősödést nem fordíthatjuk vissza, mérsékelhetjük a véraláfutásos bőrfoltok megjelenését megfelelő életmóddal, amelybe beleértendő a tápanyagokban dús étrend, a testmozgás, az elegendő alvás és a napfény elleni védelem.

Napfény miatti károsodás

Nem gondolnánk, de a sok-sok évnyi rendszeres napozás hatására is elvékonyodhat a bőr és a benne lévő érhálózat. A bőrgyógyászok "actinic purpura" vagy "senile purpura" szakkifejezéssel nevezik meg azt a bőrelváltozást, amikor a kézfejen és a karon lilásvörös foltok jelennek meg, amelyek egy átlagos zúzódásnál hosszabb ideig, akár hetekig láthatók. Bizonyos gyógyszerek (aszpirin, szteroidok) és az alkoholfogyasztás fokozza ezek megjelenését. A bőr állapotát legalább 30 faktoros fényvédő krémmel és gyakori hidratálással javíthatjuk, illetve retinol- vagy AHA-tartalmú krémekkel fokozhatjuk a védekezőképességét.

Vitaminhiány

A C- és a K-vitamin hiánya megmutatkozhat a kék-zöld foltok számában is. A C-vitamin elengedhetetlen a megfelelő sebgyógyuláshoz, a K-vitamin hiánya miatt túl híggá válhat a vérünk, amitől a legkisebb ütődés hatására is látványos foltok alakulnak ki. Ugyanezt okozza a vashiány is, mert a vas létfontosságú a hemoglobintermeléshez. Amennyiben vérünkben kevés a hemoglobin, sejtjeink nem jutnak elegendő oxigénhez, amitől szintén nő a foltok gyakorisága.

Bizonyos gyógyszerek hatása

Egyes gyógyszerek és táplálékkiegészítők csökkentik a vérlemezkék összetapadását, a vérrögképződést. Ugyanez a kedvező hatásuk miatt fokozzák a véraláfutások számát is. Ilyen az aszpirin, az ibuprofen, minden vérhígító gyógyszer, az E-vitamin, a halolaj, a gingko, továbbá bizonyos szteroidok, amelyeket asztmára, csalánkiütésre, psoriasisra vagy allergiára írnak fel. Ha túl sok foltot észlelünk magunkon, haladéktalanul mutassuk meg a kezelőorvosunknak!

A túl gyakori bőrelváltozás mögöttes problémára utalhat. Fotó: Getty Images
A túl gyakori bőrelváltozás mögöttes problémára utalhat. Fotó: Getty Images

Májbetegség

Májunk egyik feladata, hogy részt vesz olyan fehérjék előállításában, amelyek hatására vérünkben rögök képződhetnek. Ezeknek fontos szerepe van például egy belső érsérülés esetén a vérzés elállításában. E fehérjék híján azonban fokozódik a vérzéshajlam, ami szintén a zúzódásos foltok számának növekedésében mutatkozik meg. A máj betegségére utal továbbá a hányinger, a hasi fájdalom, az étvágytalanság, a sötétebb színű vizelet, a világosabb széklet, valamint a bőr és a szem besárgulása. Több mint százféle májbetegséget ismer a tudomány, egyeseket életmódváltással is kúrálni lehet, mások gyógyszeres kezelést igényelnek.

Vesebetegség

A magas vérnyomás és a cukorbetegség súlyosan hat a veseműködésre is. Márpedig ennek hatására megváltozik a vérlemezkék száma szervezetünkben, ami hajlamosít a bevérzéses bőrelváltozásokra. A vesebetegség megnyilvánulhat csökkent vizeletmennyiségben, krónikus fáradtságban, izomgörcsökben, bőrviszketésben és rosszullétekben. Feltétlenül kivizsgálásra van szükség.

Autoimmun zavar

Bizonyos gyulladásos betegségek ( reumatoid artritisz , lupusz stb.) miatt csökkenhet a vérlemezkék száma, vagyis romlik a vérrögképződés, ami véraláfutásra hajlamosít. Amikor a tulajdon immunrendszerünk indít támadást például a vérsejtekkel vagy a vérerekkel szemben, az fokozza a zúzódásos bőrfoltok megjelenését. Emellett krónikus fáradtság, ízületi fájdalom, bőrkiütések és láz is jelentkezhet, ami mielőbbi orvosi vizsgálatot tesz indokolttá.

Vérképzési zavar

Számos olyan veleszületett vérképzési zavar ismert, amelytől sűrűbben alakulnak ki rajtunk a kék-zöld foltok. E zavarok némelyike enyhébb, mások súlyosabb lefolyásúak. Ilyen egyebek mellett a von Willebrand-szindróma és a vérzékenység (hemofília), amelyeknél egy hiányzó fehérje okoz tüneteket. A vérlemezke-képződés zavara esetén, amilyen például a trombocitopénia, vagy túl kevés, vagy túl sok vérlemezke képződik, illetve működésük rendellenessé válik. Ilyenkor gyakori a vérzéses panasz, mint például a visszatérő orrvérzés, az erős menstruáció, a fogínyvérzés és a bőrön megjelenő véraláfutások.

Vérképző rendszer daganatos megbetegedése

Lényegesen ritkábban, de a súlyos és megmagyarázhatatlan zúzódásos jellegű bőrelváltozások akár a leukémia jelei is lehetnek. Ennél a betegségnél megugorhat a fehérvérsejtek száma, egyúttal visszaesik a vérlemezkéké, amitől véraláfutások jelenhetnek meg szokatlan helyeken is, mint a törzs vagy a kéz. A vérképző rendszer daganatos megbetegedésének tünete lehet még a krónikus fáradtság, a sápadtság, a fejfájás, a duzzadt vagy vérző íny , a megmagyarázhatatlan fogyás, a láz és a fokozott izzadás. Azonnali orvosi beavatkozásra van szükség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra