Meglepő tények az agyunkról

Az agy kétségtelenül a legfontosabb szervünk, amely gyakorlatilag az egész testünk, szervezetünk működését irányítja. Rengeteg feladatot ellát - sokan mégis nagyon keveset tudnak róla.

Az emberi agy zsugorodik

Az emberi evolúció első kétmillió évében az agy folyamatosan nőtt egészen húszezer évvel ezelőttig, amikortól is mérete csökkenni kezdett, és napjainkig körülbelül egy teniszlabdányi mérettel zsugorodott. A szakemberek szerint ez nem olyasmi, ami miatt aggódnunk kellene, ugyanakkor a jelenség pontos okát egyelőre még nem ismerik.

Miért használ az agy annyi energiát? Az egyik legnagyobb talány, hogy az agy miért fogyaszt rengeteg energiát akkor is, ha nyugalmi állapotban van. Az IBM kutatói most úgy tűnik, megtalálták a választ. Kattintson !

Van, amiben agyunk jobb 70, mint 22 évesen

A közhiedelemmel ellentétben nem minden kognitív funkció kezd el romlani onnantól, hogy az ember középkorú lesz. Bár az agy 18 vagy 19 éves korban gyorsabban dolgozza fel az információkat, a komplex érzelmek értelmezésének képessége az 50-es éveinkig fejlődik, szókincsünk pedig a 70-es éveinkben a legnagyobb.

Az agy bizonyos feladatokat idősebb korban tud jobban ellátni
Az agy bizonyos feladatokat idősebb korban tud jobban ellátni

A negatív gondolatok megváltoztathatják az agyműködést

Kutatások igazolják, hogy a negatív életszemlélet, a sok panaszkodás, siránkozás gyakorlatilag képes újrahuzalozni az agyunkat. Az ilyen gondolkodás, illetve kommunikáció csak még jobban boldogtalanná, keserűvé tesz.

Alvás közben agyunk megbénítja testünket

Az alvás REM fázisa alatt speciális neurotranszmitterek "kapcsolják ki" a sejteket, amelyek az izmok mozgását szabályozzák. Ez többek között azért is fontos, hogy álmunkban ne mozogjunk, közlekedjünk, járkáljunk anélkül, hogy tudatunk éber lenne - tehát egyfajta biztonsági mechanizmusról beszélünk. Ha valaki nagyon fáradt vagy stresszes, és a cirkadián ritmusa összezavarodik, vagy alvása nem megfelelő minőségű, előfordulhat, hogy tudata hamarabb ébred fel, mint az izmai és a teste, és átmeneti bénulást, mozgásképtelenséget tapasztal. Ezt az egyébként igen ijesztő jelenséget alvási paralízisnek nevezzük, és szerencsére elegendő pihenéssel "gyógyítható".

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +12 °C

Erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen több órára kisüt a nap. Átmenetileg kevesebb, majd délutántól több helyen várható ismétlődő zápor, zivatar. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 21 és 26 fok között alakul, azonban a tartósabban csapadékos helyeken ennél hűvösebb maradhat az idő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra