Tavaszra megjöhet a vakcináknak ellenálló koronavírus-változat

A Georgetown Egyetem híres immunológus professzora már tavaly áprilisban pontosan megjósolta a koronavírus-járvány trendjeit. Most azt állítja, hogy három módon fejeződhet be a pandémia. De az egyik lehetőség rosszabb, mint a másik.

Mark Dybul nem nagyotmondással akarja megalapozni a hírnevét, hiszen komoly orvosi karriert futott be már az előtt, hogy a SARS-CoV-2 vírusról egyáltalán hallottunk volna. Korábban volt az Egyesült Államok globális AIDS koordinátora, jelenleg a globális egészségügy innovatív modelljeit támogató Joep Lange Intézet elnöke, a Enochian BioSciences cég vezérigazgatója.

karácsonyi vásárlás
Idén karácsonykor a legnagyobb ajándék az lesz, ha mindenki egészséges (képünk illusztráció). Fotó: Getty Images

A professzor 2020 tavaszán arról beszélt , hogy a következő ősszel újabb járványhullám jöhet, ami valószínűleg "virulensebb" lesz az eddiginél. Figyelmeztetett, hogy a COVID-19 pandémia elleni küzdelem során a világon egyenlően kell elosztani az erőforrásokat, és globálisan összehangolt válaszlépésekre van szükség.

Egyáltalán nem rajong azért, ami Európában történik, ahol az oltási arány magasabb, mint az Egyesült Államokban, mégis rekordszámú megbetegedés tapasztalható - mondta a Fortune magazinnak nemrégiben. "Németországban, Hollandiában és Ausztriában magasabb a kórházi kezelések és halálozások aránya, mint valaha a világjárvány során. Egy hónap múlva pedig nagy valószínűséggel mi is úgy fogunk járni, mint ezek az országok" - állapította meg az Egyesült Államokra utalva, a Fortune magazinnak nyilatkozva.

Dybul az USA-ra (időeltolódással ugyan, de Európára is érvényesnek vehetjük) három lehetséges forgatókönyvet tud elképzelni a pandémia alakulásáról, tekintettel arra, hogy a COVID-járvány a második télen is nyomul előre.

Az első lehetőség

"Márciusra, áprilisra vagy májusra egy, a vakcinákkal szemben teljesen rezisztens változattal nézünk majd szembe" - vélekedik. Az omikron-változat megjelenése bizonyította, hogy ez a lehetőség egyáltalán nem légből kapott.

A jó hír az, hogy létezik már kezelési mód, például a Pfizer vírusellenes tablettája, amely Dybul szerint 90 százalékkal csökkentheti a kórházi kezelések számát. Ez azt jelenti, hogy bár nem feltétlenül tudjuk megakadályozni a vakcinával szemben rezisztens törzs által keltett megbetegedési hullámot (amilyen már megjelent Latin-Amerikában ), de a súlyosságát csökkenthetjük.

"Az oltások és a terápiák nem állítják meg a vírus terjedését" - szögezte le, de a fejlesztés alatt álló új kezelési lehetőségek, például egy profilaktikus orrspray - amely szintén képes megakadályozni a fertőzést -, kivezethetnek minket a világjárvány legrosszabb időszakából.

E forgatókönyv szerint a járvány az egy évszázaddal ezelőtti spanyolnáthához hasonlóan végül elhalványul. Az immunológus azonban úgy véli, hogy ez nem valószínű, mivel a világ sokkal mobilizáltabb, ami exponenciálisan megkönnyítette a COVID-19-et okozó vírus terjedését.

A második lehetőség

Egy másik forgatókönyv szerint a COVID-19 olyan lesz, mint az influenza a gazdag nemzetek számára. De ez a szegényebb országokat súlyosabban érinti majd. A gazdagabb országok jól fognak boldogulni, mert különféle kezelési módokkal képesek egy egészségügyi válságot szezonális problémává alakítani, de a világ szegényebb részein más lesz a helyzet, ahogy a malária és a tuberkulózis esetében néhány afrikai országban ez jelenleg is látható. Az alacsonyabb jövedelmű országokban endémiás lesz a betegség, és ez az, ami állandóan újabb vírusváltozatokat fog eredményezni - idézi a professzort a DNA India .

A koronavírus-járvány negyedik hulláma Magyarországon egyes adatok szerint már túljutott a csúcspontján, más információk szerint azonban még kitart, sőt az omikron változat elterjedése tovább ronthat a helyzeten. Mit várhatunk ez elkövetkező időszakban?

A harmadik lehetőség

A legrosszabb forgatókönyv szerint a vírus gyorsabban mutálódik , mint ahogyan üldözni tudjuk, és még a jelenleg rendelkezésre álló kezelések sem lesznek rá hatással. "A harmadik lehetőség az, hogy a belátható jövőben mindenhol káosz lesz, mert a vírus annyira mutálódni fog. De ez nagyon valószínűtlen" - jegyezte meg a professzor. Dybul véleménye szerint a második eshetőség felé haladunk, de két-három évbe fog telni, amíg elérjük. És mint mondta, aggódik, hogy a köztes évek elég durvák lesznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +11 °C

Az északkeleti tájakon lévő alacsonyszintű felhőzet és a ködfoltok délelőtti megszűnését követően általában napos időre van kilátás fátyolfelhőkkel, majd estétől nyugat felől elkezd megnövekedni a felhőzet. Csapadék nem várható. A déli, délkeleti szél nagy területen megélénkül, az Észak-Dunántúlon erős, néhol viharos közeli lökések is lehetnek. A csúcshőmérséklet általában 20 és 25 fok között valószínű, de az északkeleti határ mentén ennél néhány fokkal alacsonyabb értékek is előfordulhatnak. Késő estére 11 és 19 fok közé hűl le a levegő. Jó hír a frontérzékenyek számára, hogy most pár napig nem várható jelentős fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra