Íme, a férfiasság legfontosabb forrása!

A férfiasságot legerőteljesebben a tesztoszteron határozza meg. Ettől nő a szakáll, lesznek nagyobbak az izmok, és szerepet játszik a férfierőben, illetve az agresszív viselkedésben is. Érdemes hát néhány további információval gazdagodni róla.

A tesztoszteron felelős a férfi nemi jelleg kialakulásáért és fenntartásáért, beleértve a szőrnövekedés stimulációját, a mutálást, a libidót, az izomtömeg kialakítását, a jó közérzet és az erekció létrejöttét, illetve a maszkulin fenotípus és az androgén hormonoktól függő funkciók fenntartását. De más feladatai is vannak például a bőr, az izomzat, a csontok, a vesék, a máj, a csontvelő és a központi idegrendszer működésében. A Discover magazin egyéb érdekességeket is összegyűjtött a férfiasság legfőbb kémiai forrásáról.

A tesztoszteron meghatározza a férfiak életét - de színesebben, mint gondolnánk
A tesztoszteron meghatározza a férfiak életét - de színesebben, mint gondolnánk

1. A tesztoszteron a férfiak heréiben, a nők petefészkében és minkét nem mellékveséiben termelődik. Ez a hormon idézi elő a terhesség korai heteiben a férfiak reproduktív szerveinek kialakulását.

2. A születés után a tesztoszteron többek között szerepet játszik a zsíreloszlás és a vörösvérsejt -termelés folyamatainak szabályozásában.

Hiénahere mézzel

3. A hormon felfedezése előtt az emberek sokáig a fiatalságot helyreállító erőt tulajdonítottak a heréknek. A római természettudós, idősebb Plinius megemlítette például a hiénagenitáliák fogyasztásának szexuálisan stimuláló hatását (természetesen mézzel).

4. A férfiassággal való összefüggés ellenére a tesztoszteron fokozhatja a nők libidóját is, ugyanis stimulálja az agy szexuális aktivitásért felelős részében lévő receptorokat.

5. A nemi hormonok, köztük a tesztoszteron az összes szteroidhormon ősforrásából, az ösztrogénből alakultak ki mintegy 500 millió évvel ezelőtt, megelőzve az első gerinces állatok megjelenését az élővilágban.

6. A tesztoszteron valóban meglehetősen férfias hormon, hiszen a nők normál tesztoszteronszintje a férfiakénak csak 5-7 százaléka. A tesztoszteron mennyisége az életkorral csökken a szervezetben: a 80 éveseknél már csak a fiatal férfikor szintjének 50 százalékán áll.

7. Nemcsak az életkor lehet az alacsony tesztoszteronszint oka, hanem az elhízás is. Ha több a testzsír, a tesztoszteron nagyobb része válik ösztradiollá , egyfajta ösztrogénné, amely tovább gátolja a tesztoszteron termelést.

Több zsír, kevesebb férfiasság?

8. Még ma sem világos, hogy a tesztoszteronkezelések előnyei meghaladják-e a kockázataikat. Egyes vizsgálatok szerint a tesztoszteronterápia megkezdése után az idősebb férfiaknál fokozódik a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Más vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy a mortalitás általános kockázata csökken.

9. A tesztoszteront először 1935-ben szintetizálták egy másik - androszteron nevű - férfi hormonból. Ehhez több mint 15 ezer liter adományozott vizeletet használtak fel. Holland kutatók ugyanebben az évben alkották meg a tesztoszteron kifejezést.

10. Az anabolikus androgén szteroidoknak több mint 30 fajtájuk van. E hírhedt, a sportolók számára tiltólistás drogokat az izomnövekedés előmozdítására használják, és olykor vissza is élnek velük. Ezek mindegyike szintetikus vegyület, amely a tesztoszteron kémiai szerkezetét utánozza.

Kutatások szerint az alacsony tesztoszteronszint erőteljesen összefügg olyan krónikus betegségekkel, mint az elhízás, a magas vérnyomás, a metabolikus szindróma vagy a cukorbetegség. Azoknál a férfiaknál, akiknél ezeket a betegségeket diagnosztizálták, jelentősen lecsökkent a férfihormon szintje. Azonban, meglepő módon, ezek a betegségek nem az alacsony tesztoszterinszint miatt alakulnak ki, és a tesztoszteron pótlásával nem is lehet őket gyógyítani. Az összefüggések azonban egyértelműek. Részletek!

11. Van ugyan néhány összefüggés az agresszív viselkedés és a tesztoszteron szintje között, de a legtöbb kutatás nem talált erre bizonyítékot, és nem mutatott ki ok-okozati összefüggést. Az egyes eredmények ellentmondásosak. Az egyik vizsgálat szerint a tesztoszteron magasabb szintje korrelált az agresszív viselkedéssel a 12 és 13 éves fiúkban, de ezt nem lehetett kimutatni a 15 és 16 éves fiúk körében. A nem embereken végzett tanulmányok mindeközben sokkal erősebb összefüggéseket találtak az agresszió és a tesztoszteronszint között.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra