Agyfolyadék-szivárgás a COVID-teszt végén

A COVID-19 járvány időnként egészen különös eseteket is produkál. Nagyon ritkán a rosszul elvégzett mintavételnek is súlyos következményei lehetnek. Egy ilyen eset rávilágít, hogy a jól képzett egészségügyi szakemberek szerepe még nagyobb a pandémia idején, mint gondolnánk.

Az egyre növekvő igény miatt már az is szóba került, hogy a tesztelési módszereket esetleg önmintavétellel lehetne átalakítani. Eltekintve a hibásan levett és kezelt mintáktól, a csalás lehetőségeitől az is felmerül azonban, hogy nem veszélyes-e az orrunkba dugni egy hosszú pálcát, hogy azzal turkálva gyűjtsük össze a szükséges mennyiségű tesztanyagot. Egy ritka, de veszélyes eset rávilágított, hogy a tamponos pálca még akkor is veszélyes lehet, ha szakember használja. Hát még ha laikus.

COVID-teszt
A tamponos mintavevő pálca nem veszélyes, de óvatosan kell bánni vele - Fotó: Getty Images

A COVID-19 tesztek során steril tamponos pálcával vesznek mintát a garatból és az orrüregből, azaz két meglehetősen érzékeny területről. Egy ilyen alapvetően veszélytelen rutineljárás során véletlenül átlyukasztották egy 40 év körüli nő agyhártyáját , és emiatt agy-gerinc-folyadék kezdett szivárogni az orrán keresztül, ami életveszélyes fertőzés veszélyét vetítette előre - számolt be a különös estről a JAMA Otolaryngol Head Neck Surgery szakfolyóirat cikke . Ez az eset megmutatta, hogy az egészségügyi szakembereknek gondoskodniuk kell a tesztelési protokollok szigorú betartásáról - mondta az AFP hírügynökségnek Jarrett Walsh, a cikk vezető szerzője. Szerinte - ahogy arról a Science Alert tudományos portál beszámolt - azokat az embereket pedig, akik kiterjedt orrmelléküreg- vagy koponyaalap-műtéten estek át, ha lehetséges, alaposan ki kell kérdezni a teszt elvégése előtt.

Agyvelősérv és tesztelőpálca

Walsh - aki az Iowai Egyetem kórházának orvosa - elmondta, hogy a beteg egy választható sérvműtét előtti COVID-19 teszten vett részt. A beavatkozás után tiszta folyadék szivárgását észlelte az egyik orrlyukából. Ezt követően fejfájásra, nyaki merevségre, a fény miatti irritációra panaszkodott és hányt. Ekkor került Walsh gondozásába. Az orvos szerint a nő korábban egy hasonló eljáráson már átesett és semmilyen problémája nem volt. Arra következtetett, hogy talán a második mintavételnél nem a legjobb technikát alkalmazták, és a beavatkozás kissé erőteljes volt.

Később kiderült, hogy a beteget évekkel korábban koponyaűri magas vérnyomás miatt kezelték, ami azzal járt, hogy az agyat védő és tápláló cerebrospinális folyadék nyomása is túl magas volt. Az orvosok akkor egy sönt segítségével ürítették ki a folyadék egy részét, és a beteg állapota normalizálódott. De az eljárás miatt úgynevezett agyvelősérv alakult ki, és az agyhártya kitolult az orrba, ahol hajlamossá vált a megrepedésre. Ez a rendellenesség egészen addig észrevétlen maradt, amíg a COVID-19 teszt során meg nem sértették a védtelen szövetet. Júliusban a hibát műtéttel korrigálták, és a beteg azóta teljesen felépült.

Szükség van a képzett egészségügyisekre

Ha a problémát nem kezelték volna, akkor potenciálisan életveszélyes agyfertőzés alakulhatott volna ki az orrba feljutó baktériumok miatt, illetve a levegő bejuthatott volna a koponyába, és túlzott nyomást gyakorolhatott volna az agyra. Walsh szerint ez ugyan valószínűleg nagyon ritka esemény volt, ugyanakkor elengedhetetlen az egészségügy dolgozók magas színvonalú képzése, mert mielőtt véget ér a járvány, tesztek százmillióit fogják elvégezni a világon. A magyar egészségügyi szakemberek számára is készült protokoll , amely több helyen is nyilvánosan elérhető .

A COVID-19-járvány megfékezésében fontos szerep jut a tömeges tesztelésnek. Lássuk, hogy mit érdemes tudni az e célra alkalmazott módszerekről. Miben különbözik egymástól a PCR-teszt és az antigénvizsgálat? Mit mutatnak ki egészen pontosan ezek a vizsgálatok? Várdi Visy Katalin tüdőgyógyász, szomnológus, rehabilitátor foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat. Részletek!

A különös és veszélyes esetet okozó orrból való mintavételi eljárásra a széles körben elterjedt és közismert PCR-teszthez van szükség. Ilyenkor a kórokozók, mostanában leginkább a SARS-CoV-2 vírus genetikai nyomait igyekeznek megtalálni. A mintavétel nem tűnik ugyan veszélyesnek, de kellemetlen lehet, hiszen egy hosszú pálca végén lévő tampont dugnak mélyen az alany orrába, ahol aztán a nyálkahártyán megforgatják, hogy minél több tesztanyaghoz jussanak.

PCR-teszt mintavétel
A tesztelőpálcával az orr mélyén gyűjtik össze a mintát - Forrás: Forrás: BC Center for Disease Control

A művelet minden részlete megtekinthető a Johns Hopkins orvosi egyetem mintavételt oktató oldalán , illetve a Brit Kolumbiai Járványközpont útmutató klipjében is. Ha új típusú , kevesebb kellemetlenséggel járó tesztek érkeznek, akkor ezt bizonyára sokan fogják üdvözölni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra