A vastagbélrák globális probléma: az Egyesült Államokban például a harmadik leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés. De Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet. A Nemzeti Rákregiszter 2018-as adatai szerint a vastagbél rosszindulatú daganata a negyedik leggyakoribb rákos megbetegedés a tüdő- és hörgő, a bőr, férfiaknál a prosztata, nőknél pedig az emlő rosszindulatú elváltozása után. 2018-ban a férfiaknál 3029, a nőknél 2832 új vastagbélrákos esetet diagnosztizáltak.
Ne akkor kapkodjunk, amikor már baj van
"Ha az emberek egészségesek, nem gondolnak a betegségmegelőzésre. De a megelőzés fontosabb, mint a hatékony gyógymód" - nyilatkozta a U.S. News-nak Vi Chiu, a Cedars-Sinai The Angeles Klinika és Kutatóintézet gasztrointesztinális onkológiai és molekuláris precíziós programjainak igazgatója. Március a vastagbélrák elleni harc hónapja, ennek apropóján Chiu hat tényezőt vázolt fel, amelyeket betartva csökkenthető a vastagbélrák kialakulásának kockázata.
- Járjunk rendszeresen szűrésre. Amennyiben korai stádiumban diagnosztizálják, a vastagbélrák jól gyógyítható. Chiu szerint a szűrést általában 45 éves korban érdemes elkezdeni, ha nem ismert vastagbélrákra hajlamosító genetikai tényező. De ha felmenők - szülők, nagyszülők -, vagy testvérek között akadt olyan, akinél vastagbélrákot diagnosztizáltak, indokolt már ennél korábban, 40 éves korban elkezdeni a szűrést. Amennyiben az elsőfokú rokon fiatalon szembesült a rákdiagnózissal, az ő akkori életkorát figyelembe véve, tíz évvel korábban célszerű bejelentkezni az első szűrővizsgálatra. Ennek több típusa van: a kolonoszkópia - vastagbéltükrözés - , a széklet immunkémiai teszt (FIT) és a FIT-teszt DNS-alapú vizsgálattal kombinálva. A kolonoszkópia a leghatékonyabb és legeredményesebb, érdemes tehát ezt választani.
- Étkezzünk egészségesen. Nem titok, hogy a tudatosan kialakított és fenntartott egészséges étrenddel számos krónikus és daganatos betegség kialakulása megelőzhető, vagy késleltethető. Kutatások szerint a gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag étrend csökkenti a vastag- vagy végbélrák kialakulásának kockázatát. Emellett a szakértők szerint érdemes mérsékelni a vörös húsok, valamint a feldolgozott húsfélék fogyasztását. Egy nagy nemzetközi tanulmány szerint a D-vitamin-bevitelre is ügyelni kell: azok ugyanis, akiknek a szervezetében alacsony a D-vitamin-szint, nagyobb kockázattal számolhatnak.
- Mozogjunk rendszeresen. Az aktív testmozgás amellett, hogy erősíti az immunrendszert és az állóképességet, jót tesz az energiaszintünknek is, valamint jótékonyan hat a szervezetben fennálló gyulladásos folyamatokra, ezáltal csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Nem csak a szex lesz jobb, ha eleget mozgunk. A mozgásnak a felesleges energia lecsapolásában, illetve a kívánatos testsúly megőrzésében is szerepe van, és számos egyéb módon is szolgálja a szervezet kiegyensúlyozott működését. Íme, a testmozgás top 10 előnye.
- Tartsuk kordában a testsúlyunkat. Az ideális testsúly megtartása számos súlyos betegség megelőzésében segíthet a diabétesztől kezdve a magas vérnyomáson, a szív- és érrendszeri megbetegedéseken át a mozgásszervi problémákig. A túlsúly és az elhízás több rosszindulatú daganatos elváltozás, köztük a vastagbélrák kockázatát is növeli.
-
Kerüljük vagy korlátozzuk az alkoholfogyasztást. A rendszeres alkoholfogyasztás amellett, hogy függőséget okozhat, egészségügyi és mentális éppen az agykárosodásig. Chiu szerint érdemes az alkoholfogyasztást napi egy italra korlátozni. Az alkohol hatására ugyanis a bélben gyulladás léphet fel, ami gyengíti az immunvédelmet.
-
Ne dohányozzunk. Azoknál, akik aktívan dohányoznak, 59 százalékkal magasabb a vastagbélrák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik nem - idézte a szakember egy, a British Journal of Cancer című szaklapban 2020-ban megjelent tanulmány megállapítását. Akik több mint húsz éve letették a cigarettát, és azóta sem diagnosztizáltak náluk vastagbélrákot, azoknak nem kell megnövekedett kockázattal számolniuk.