Ilyenkor kell zokni a szandálhoz

A láb sebeinek kezelése sokkal nehezebb, mint a test többi részén, diabéteszes láb esetén pedig kifejezetten fontos ügyelni minden apróságra, hiszen komoly következményei lehetnek még egy apróbb sérülésnek is.

A sebgyógyulás a térd alatti területeken jóval lassabb, a cukorbetegeknek viszont nagyon nehéz elkerülniük a lábfej sérüléseit, hiszen diabétesz fennállása esetén a tyúkszem, a száraz bőr és az idegbántalom a betegség velejárója. Ezek együttes megjelenése melegágya a fekélyek és a fertőzések kialakulásának, amelyek elhatalmasodva egészen az amputációig vezethetnek. Ezért rendkívül fontos a sérülések megelőzése, vagy a már kialakult sebek megfelelő kezelése. Hiszen a cukorbetegeknél, akiknél már az idegbántalom is jelen van, a látás is komoly problémákba ütközik, így nemcsak nem érzik, de nem is látják a sérüléseiket. Esetükben különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a sérülések elkerülésére.

A cukorbetegségben szenvedő betegek száma világszerte rohamosan emelkedik, ez alól hazánk sem kivétel. A betegség kialakulásáról, kezeléséről és az esetleges szövődményekről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Milyen cipőt viseljen a beteg?

A legjobb módszer a megelőzés. A kellő folyadékfogyasztás nem elég, a láb bőrét folyamatosan hidratálni kell különböző krémekkel. A lábujjak között és alatt pedig gombásodás elleni kenőcsöt érdemes használni. Ezen kívül kényelmes lábbelit szükséges viselni: a legjobb, ha zártak ezek a cipők, ez ugyanis csökkenti a sérülések esélyeit. Még nyáron is javasolt a cipő, a papucs és a szandál viselése, mezítláb nem javasolt közlekedni. Otthon vagy nyáron is kötelező a zokni viselete még papucs és szandál esetén is. A zokni legyen nedvszívó: már lehet kifejezetten cukorbetegek számára készített darabokat kapni. Ügyeljünk, hogy se a zokni, se a cipő ne sértse meg a láb bőrét! Figyelni kell a lábbelibe kerülő kavicsokra is. Lefekvés előtt ellenőrizni kell a lábfejet és a bokát, és ha mégis sérüléseket vélünk felfedezni, azonnal meg kell kezdeni a kezelést!

A cipő viselése csökkenti a sérülések esélyeit
A cipő viselése csökkenti a sérülések esélyét

A láb tisztán tartásához mindennap meg kell mosni a lábfejet, majd óvatosan, de annál alaposabban megszárítani még az ujjak között is. A körmöket fokozott figyelemmel egyenesre kell levágni, kerülve a sarkok és a körömágy megsértését. A körmök benövése egyenesen gyulladáshoz vezethet! A tyúkszemet , illetve a bőrkeményedést finom reszelővel távolítsuk el, sose használjunk kisollót a bőr bizonyos részeinek eltávolításához!

Mindvégig fontos a vércukor folyamatos, megfelelő szinten tartása, akárcsak a vérnyomásé , a koleszteriné. A felírt gyógyszereket rendben be kell szedni, az egészséges táplálkozást folytatni, a rendszeres testmozgást elvégezni. Kerülni kell a dohányzást, és rendszeresen részt kell venni az orvosi felülvizsgálaton.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra