A tüdőödéma jelei

Akár néhány perc leforgása alatt is kialakulhat akut tüdőödéma, amely egy életveszélyes állapot, így minél rövidebb időn belül orvosi kezelést tesz szükségessé. Nem árt tehát tisztában lenni azzal, miről ismerhetjük fel a bajt.

Szívből jövő ártalom

A szövetek között megjelenő vizenyőt a köznyelv egyszerűen csak vizesedésnek nevezi, ami érinthet egy-egy testrészt, de akár az egész testet is. Tüdőödéma esetén ez annyit tesz, hogy a véredényekből a tüdőhólyagocskákba ( alveolusok ) és környezetükbe folyadék lép ki, ami idővel a légutakba is bejuthat. A folyamat eredményeképpen akadályozottá válik a gázcsere , egyszerűbben mondva az állapot - megfelelő kezelés nélkül - fulladással veszélyezteti az érintetteket.

Ödémásodás kevésbé ismert okokból is létrejöhet a szervezetben, így például kiválthatja gyulladásos bélbetegség és lisztérzékenység is. Részletek itt.

A tüdővizenyő kialakulásának hátterében számos ok állhat, így egyes mérgező gázok, mint a klór- vagy a fluorgáz belégzése, tüdőgyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás, de a tüdő nyirokútrendszerének elzáródása szintén kiválthatja. Ugyancsak járhat a tüdő ödémásodásával az epilepsziaszerű görcsökkel fellépő terhességi eclampsia , vagy a nagy tengerszintfeletti magasság például hegymászók esetében. Mindemellett a probléma forrása többnyire a szív nem kielégítő működésében keresendő, főként balszívfél-elégtelenség esetén magas a kockázat.

A tüdőödéma legjellemzőbb tünete az erős nehézlégzés
A tüdőödéma legjellemzőbb tünete az erős nehézlégzés

A heveny tüdőödéma kezelése

A kiváltó okoktól függően a tüdőödéma fokozatosan és hirtelen is kifejlődhet. A legjellemzőbb tünet az igen hamar fellépő nehézlégzés, amely a folyadékkal telt tüdő miatt igen erősen jelentkezik. Ehhez persze légszomj, szapora légzés, fulladás, sápadtság és verejtékezés párosul. Gyakori, hogy jól kivehető szörcsögés is hallatszik légzés közben, esetenként sípolás is előfordulhat. Amennyiben már a légutak is érintettek, a beteg száján habos, véres folyadék távozhat.

Természetesen a tüdőödéma kezelése mindenképpen szakszerű segítséget igényel, máskülönben a fellépő oxigénhiánynak fulladás okozta halál lehet a következménye. Általában oxigéndús levegő, a szív munkáját javító és vízhajtó készítmények segítségével orvosolható a probléma, egyben elkerülhető a tüdő tartós károsodása. Mindezeken felül fontos az esetlegesen meglévő alapbetegség kezelése is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra