Tudnak tüsszenteni a bálnák? Itt a válasz

Rejtélyes élőlények, így laikusként sokszor a legalapvetőbb élettani jellegzetességeket sem ismerjük az óceánok óriásairól, a bálnákról. Tudnak-e például tüsszenteni?

Lévén, hogy életük nagy részét a víz alatt töltik, a bálnák légzése sok tekintetben nagyon más, mint az embereké. „Velünk ellentétben a bálnáknak tudatosan kell lélegezniük. Amikor levegőt akarnak venni, fel kell emelkedniük a felszínre. Ha nem tennék, megfulladnának” – írja a The Conversation oldalán Vanessa Pirotta, az ausztrál Macquarie Egyetem vadbiológusa. Hozzáteszi, velünk ellentétben a bálnák nem tudnak szájon át lélegezni, kizárólag a fejük tetején lévő orrnyíláson keresztül.

bálna, kilégzés, Alaszka partjai
A bálnák csak a vízfelszínre emelkedve tudnak lélegezni. Fotó: Getty Images

Ez utóbbi kicsit olyan, mintha lenne egy beépített búvárpipájuk, amely nagyban megkönnyíti az úszást, légzést és táplálkozást – akár mindet egy időben. Amiatt ugyanis nem kell aggódniuk, hogy félrenyelnének, mivel légutaik és tápcsatornájuk nincs közvetlen összeköttetésben egymással. Ezzel együtt tüsszenteni sem tudnak. Ha valami bekerül az orrukba, egy erőteljes kilégzéssel az orrnyílásukon keresztül tudják kitisztítani. Esetükben ez ugyanazt a funkciót tölti be, mint az embernél a tüsszentés.

Okozhat-e bajt, ha visszatartjuk a tüsszentést?

És hogy milyen lenne, ha mégis képesek lennének a bálnák is tüsszenteni? „Hatalmas lenne” – véli Pirotta, rámutatva, hogy míg az emberi tüdő nagyjából hat liter levegőt tud befogadni, addig például egy hosszúszárnyú bálnáé ezer (!) litert. Érdekesség, hogy a bálnák kilégzése szabad szemmel is látható, mivel a többi között rengeteg baktérium, hormon, fehérje és lipid távozik vele. Az ausztrál kutató munkája során drónokkal gyűjt mintákat a kifújt cseppekből, ezáltal anélkül tudja vizsgálni a hatalmas tengeri emlősöket, hogy közel kellene hozzájuk merészkednie.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +12 °C

A gomolyfelhők nagyrészt feloszlanak, leginkább fátyolfelhők lesznek felettünk. A csapadékgócok az északkeleti tájak kivételével lecsengenek, ott viszont még hajnalban is előfordulhat néhol zápor, esetleg zivatar. Néhol párássá válhat a levegő. A légmozgás többnyire mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, ennél néhány fokkal hidegebb a hidegre hajlamos helyeken valószínű. Kedden érkezik a következő front, addig nem kell fronthatásra számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra