Eszközök, amikkel sokat spórolhatnak a nők

Bár egyre nagyobb az újrahasználható menstruációs eszközök „rajongótábora”, sokan még mindig ódzkodva gondolnak arra, hogy eldobható helyett mosható betétet használjanak, vagy intim kehelyre cseréljék a tampont. Pedig ezek az eszközök nemcsak a pénztárcánkat kímélik, hanem az egészségünket és a környezetünket is. A témáról Antal Évi ökotartalom-készítővel beszélgettünk.

Egyénenként változik, hogy ki min kezd spórolni, ha olyan helyzetbe kerül, hogy jobban oda kell figyelnie a kiadásaira. Általánosságban azonban elmondható, hogy a többség ilyenkor a legköltségesebb területeken igyekszik körültekintőbbnek lenni: kevesebbet utazik, nem vesz annyi ruhát, nem megy olyan sokszor szórakozni, vagy éppen lemond a drágább élelmiszerekről. Vannak ugyanakkor olyan dolgok is, amelyek, bár elsőre apróságnak tűnnek a büdzsében, hosszú távon sokba kerülnek, így érdemes lehet az ezekkel kapcsolatos kiadásainkat is átgondolni. Jó példa lehet erre a menstruáció.

„Ha egy átlagos ember 30-40 évig menstruál, 4-5 napos a ciklusa, és naponta körülbelül 4 termékre van szüksége, akkor egy hónapban 24, egy évben pedig 288 tampont vagy betétet használ el. Ez azt jelenti, hogy élete során nagyjából 10 080 darab menstruációs eszközt él fel. Ha ezt elosztjuk 12-vel, akkor megkapjuk a körübelüli csomagszámot. Tegyük fel, hogy egy csomag betét ezer forintba kerül, és 35 év múlva is ennyi lesz az ára – ebből kiindulva egy átlagos menstruáló személy minimum 840 ezer forintot költ el csak arra, hogy menstruál. De ha például a mosható betétet választjuk, amit elég ötévente lecserélni, és van belőle egy 16 db-os készletünk, ami nagyjából 40-45 ezer forintba kerül, és amit hétszer újítunk fel életünk során, akkor a menstruációra fordított összeg 315 ezer forintra csökken. A kehellyel még ennél is olcsóbban ki lehet jönni. Egy kehely indulóára körülbelül 10 ezer forint, és 10 évig tart ki, így, ha nem használunk mellette más eszközt, akár 30-40 ezer forintból is megúszhatjuk a menstruációt” – mondta el a HáziPatika.com-nak Antal Évi, aki Vászonzsákoslány néven évek óta gyárt YouTube-videókat környezetvédelemről, vegánságról és low waste életmódról.

A számítás Csete Mónikát, egy mosható női betétekkel foglalkozó cég alapítóját dicséri: Évi, Mónika segítségével, pár hónappal ezelőtt készített átfogó anyagot a low waste menstruációról, amelynek keretében a többi között az anyagiakról is részletesen beszéltek. 

A spóroláson túl

Mint azt a youtuber hangsúlyozta: nemcsak azért érdemes átállni az újrahasználható menstruációs eszközökre, hogy olcsóbban jöjjünk ki, hanem mert az eldobható változatokkal szemben kifejezetten környezetkímélőek. Az egyszer használatos betétek, tamponok műanyagot tartalmaznak, ezért nem bomlanak le, hanem „velünk” maradnak hosszú éveken, évtizedeken, évszázadokon át. Ráadásul közben mikroműanyagok oldódnak ki belőlük, amelyek a talajba vagy a vizekbe kerülve tönkreteszik az élővilágot, és a mi egészségünket is károsíthatják, ha például olyan állatot fogyasztunk el, aminek a szervezetében mikroműanyag van. Nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy ezeknek a termékeknek az előállítása rengeteg vizet igényel, méghozzá folyamatosan, hiszen a kereslet is állandó.

Az szintén az eldobható betétek, tamponok ellen szól, hogy nem túl egészséges a használatuk – több okból sem. Sok esetben illatanyagokat tartalmaznak, amik allergiás reakciót idézhetnek elő. A tamponok továbbá azért is problémásak, mert nem magukba gyűjtik a vért, mint például az intim kehely, hanem magukba szívják, és nemcsak a vért, hanem minden nedvességet, így akár hüvelyszárazsághoz is vezethetnek. Mindemellett, ha valamilyen oknál fogva túl sokáig maradnak bent a hüvelyben, annak toxikus sokk szindróma lehet a vége (egy ritka, de súlyos betegségről van szó, amelynek lényege a bakteriális méreganyagok felszaporodása a szervezetben). Antal végül azt a nem elhanyagolható szempontot is megemlítette, hogy az újrahasználható eszközöket kényelmesebb viselni. Azt mondja, ha megtaláljuk a nekünk legmegfelelőbb darabot, és jól is tudjuk használni, olyan, mintha semmi sem lenne rajtunk.

újrahasználható menstruációs eszközök, mosható betét, intim kehely
Az újrahasználható menstruációs eszközök nemcsak a pénztárcánkat kímélik, hanem az egészségünket és a környezetünket is. Fotó: Getty Images

Mit, mikor, hogyan?

Interjúalanyunk több mint öt éve tért át az újrahasználható menstruációs eszközökre. A mosható betéttel ismerkedett meg először. Egy barátnője vállalkozást szeretett volna indítani, és megkérte, hogy tesztelje az általa varrt darabokat. Bár a vállalkozás végül nem valósult meg, annyira beváltak nála a mosható betétek, hogy a következő két évben csak azokat használta. Aztán kipróbálta az intim kelyhet, illetve a menstruációs bugyit is, és ma már ezek a kedvencei. Tapasztalatai szerint a kehely tökéletes alternatívája a tamponnak, a bugyit pedig azért szereti jobban a betétnél, mert nem csúszkál el, sokkal nagyobb biztonságot nyújt. De nézzük meg alaposabban, mi mindent kell tudni az egyes eszközökről!

Olvassa el a cikksorozat további cikkeit is!

„Itt van a szódabikarbóna, fogom, és kisikálom vele a kádat”
Egy családi nyaralás árát dobjuk a szemétbe

Menstruációs bugyi

A menstruációs bugyi „működése” egyszerű. Bele van építve egy nedvszívó réteg, ami magába gyűjti a vért, így az nem ül ki az anyagon. Kívülről pedig egy nedvességzáró réteg fedi (amelynek hasonló az anyaga a fürdőruháéhoz), tehát átázni sem tud. Évi azt mondja, hogy míg az eldobható betéteknél folyamatosan fennáll egyfajta nedvességérzés, a menstruációs bugyinál ez csak akkor tapasztalható, ha eljön a csere ideje. Apropó csere: hogyan csináljuk? „Ha olyankor van szükség cserére, amikor itthon vagyok, akkor vagy bedobom a mosásba a használt bugyit, vagy beáztatom egy lavórba, és később mosom ki. Amennyiben pedig úton vagyok, egy wet bagben, azaz nedvességzáró táskában tárolom addig, amíg haza nem érek. Kézi mosás esetén viszont arra figyelni kell, hogy ne csavarjuk a bugyit, hanem csak finoman nyomkodjuk ki, különben megsérülnek a rétegek” – magyarázza a youtuber, hozzátéve: célszerű olyan menstruációs bugyit beszerezni, amelyet erősebb vérzéshez ajánlanak (még akkor is, ha drágább), mert a vékonyabb anyagból készült darabokkal ellentétben ezeket hosszabb ideig lehet használni, és több nedvességet képesek magukba szívni.

Mosható betét

A mosható betétet patent vagy gomb segítségével rögzíthetjük a fehérneműn, és a menstruációs bugyihoz hasonlóan ebben is van egy nedvszívó réteg, amelyben tárolódik a vér. Sokféle anyagból készülhet, vannak márkák, amelyek bambuszt használnak, mások szintetikus vagy frottírjellegű anyagot, sorolja Évi, aki azt tanácsolja: ha érzékeny a bőrünk, a természetes anyagokat részesítsük előnyben. Kiemelte továbbá, hogy érdemes sötétebb színű betétet választani, mivel azon nem látszódnak annyira a foltok. Az sem árt, ha hosszabb darabokat szerzünk be. A mosható betét, mint arról fentebb már szó volt, hajlamos elcsúszkálni, nagyobb méret esetén azonban ez nem annyira zavaró. A betét előnye egyébként, hogy nem kell le- és felöltözni, ha ki akarjuk cserélni (a menstruációs bugyinál ezt nem lehet megúszni). Egyszerűen kivesszük a használtat, majd ráapplikáljuk a fehérneműre a tisztát. Tárolása, tisztítása ugyanúgy történik, mint a menstruációs bugyié, és mindkettőt évekig – legalább 5 évig – lehet használni.

Évi a ruhái nagy részét – beleértve a mosható betéteket és a menstruációs bugyikat is – 30-40 Celsius-fokon mossa. Mint kiemelte, ez a hőmérséklet kiválóan fertőtlenít, ráadásul nem teszi tönkre a szálas anyagokat, ellentétben a magasabb hőfokkal. Öblítő helyett pedig az ecet használatát javasolja: amellett, hogy fertőtlenít, kihozza a mosószert a ruhákból, és van egy minimális vízlágyító hatása is, így puhítja az anyagokat. Az „ecetszag” miatt sem nem kell aggódnunk, száradás után teljesen eltűnik a ruhákból.

Intim kehely

Az intim kehely egy orvosi szilikonból készült eszköz, amelyből többféle formájú, méretű, puhaságú és alakú kapható. Élettartama 10 év. Használata – legalábbis kezdetben – bonyolultabb, mint a menstruációs bugyié vagy a mosható betété, de gyakorlással hamar bele lehet jönni. „Felhelyezés előtt össze kell hajtani – ennek sokféle módja lehet, ki kell tapasztalni, kinek mi válik be. Én be szoktam nyomni a peremét, majd összehúzom két oldalt, és akkor elég kicsi lesz ahhoz, hogy könnyedén fel tudjam tenni. Ezután el kell engedni, és szétnyílik a hüvelyben. Akkor van a helyén, ha hallunk egy pici pattanó hangot. De az ujjunkkal is ellenőrizhetjük, hogy minden rendben van-e. Ha azt érezzük, hogy nincsen benyomódva, vagy furcsa a formája, akkor vegyük ki, és próbáljuk meg újra felhelyezni” – részletezi. Arról is beszélt, hogy a felhelyezésben sokat segít, ha megpróbáljuk ellazítani az izmainkat, illetve, ha nem stresszelünk, idegeskedünk. A kísérletezést egyébként akkor is elkezdhetjük, amikor éppen nem menstruálunk, ilyenkor azonban érdemes némi síkosítót is használni (menstruáció idején erre azért nincs szükség, mert ott van egy alapnedvesség).

Az intim kehely maximum 12 óráig lehet bent a hüvelyben. Ami az eltávolítást illeti, mindenképpen vécé vagy kád fölött végezzük, és alaposan mossunk kezet előtte. A kehely vákuumot képez a hüvelyben, amit úgy tudunk feloldani, hogy az egyik ujjunkkal oldalt benyomjuk az eszközt. Így megszűnik a vákuum, és onnantól kezdve fájdalom nélkül megtörténhet a kivétel. A kehely tartalmát ezután öntsük a vécébe, majd mossuk ki vízzel, szappannal, és vissza is helyezhetjük. Mivel előfordulhat, hogy a mosdóban nincs mosdókagyló, mindig legyen nálunk egy kulacs víz, amivel kiöblíthetjük a kelyhet. Ha ez sem elérhető, töröljük át vécépapírral, és úgy helyezzük vissza.

Még egy fontos dologra figyelni kell: mivel egy olyan eszközről van szó, amit magunkba helyezünk, a ciklus végén vagy a következő ciklus elején kifőzéssel sterilizálni kell. Tegyük bele egy lábosnyi lobogó vízbe, és 3 percig hagyjuk benne. Vigyázzunk azonban arra, hogy ne menjen le az edény aljára, mert akkor megég.

Amit át kell gondolni

A fentebb említett menstruációs eszközök használatába nem érdemes hirtelen belevágni. Mindenképpen olvassunk utána a legfontosabb tudnivalóknak, vagy nézzünk oktatóvideókat a témában: így nem fognak váratlanul érni minket az esetleges nehézségek, és arra is van időnk, hogy átgondoljuk, melyik eszköz illene a legjobban hozzánk, miből mennyit érdemes beszerezni. Végül, de nem utolsósorban az anyagiakat is kalkuláljuk be, hiszen az átállás akár több tízezer forintba is kerülhet. Hosszú távon azonban – szerencsére – bőven megtérül a befektetés. 

A menstruációhoz hasonlóan a szőrtelenítés is lehet költséghatékony és környezetbarát. Évi nagyon ajánlja a régi, klasszikus borotva használatát, amit biztonsági borotvának is neveznek (mert szinte lehetetlen megvágni magunkat vele). Mivel egy teljesen fém, rozsdamentes eszközről van szó, akár életünk végéig is használhatjuk, csak a pengét kell kb. félévente kicserélni. Zsilettpenge való bele, amelynek csomagja – általában 5 db van benne – kb. 400 forintba kerül, így a szőrtelenítés tényleg fillérekből megvan, ráadásul csak minimális szemetet termelünk vele. Azoknak, akik nem annyira kedvelik a borotvát, érdemes kipróbálni a cukorgyantát. Ez kizárólag cukorból, citromléből és vízből áll, vagyis teljesen természetes, nincs benne semmilyen mesterséges, környezetszennyező anyag. Emellett a youtuber szerint a hagyományos gyantához képest sokkal kevesebb fájdalmat is okoz, hiszen nem meleg, hanem szobahőmérsékletű. Vannak olyan szalonok, ahol cukorgyantával dolgoznak, de boltokban is kapható, sőt, otthon is elkészíthetjük – ha utóbbi mellett döntünk, a gyantázás nagyon kevés anyagi ráfordítást igényel. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő délután kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra