Kiderült, honnan jut műanyag a levegőbe

A közúti közlekedés, az óceánok és a mezőgazdaság által kerül a legtöbb műanyag a légkörbe - tárták fel egy új modellezéssel a Utahi Állami Egyetem kutatói.

A műanyag még a várandós nők méhlepényébe is eljut olasz kutatók szerint. Részletek itt.

A kutatócsoport - Janice Brahney vezetésével - egy tavalyi tanulmányban már kimutatta, hogy 1100 tonna mikroműanyag lebeg a levegőben csak az Egyesült Államok nyugati térségében. Legfrissebb vizsgálatában a csapat arra összpontosított, hogy miként kerültek ezek a láthatatlan műanyagdarabkák a légkörbe, mennyi ideig maradnak ott, illetve hol összpontosulnak a mikroműanyagok világszerte a légkörben. Eredményeikről az amerikai tudományos akadémia folyóiratában ( PNAS ) jelent meg tanulmány.

Az autós forgalomból világszerte rengeteg mikroműanyag jut a levegőbe
Az autós forgalomból világszerte rengeteg mikroműanyag jut a levegőbe. Fotó: Getty Images

A modell szerint a légköri mikroműanyag az Egyesült Államok nyugati részén elsősorban az országutakról (84 százalék) származik, ahol a gépkocsik súrlódó kerekeiből kerül a levegőbe. A szennyezés 11 százaléka az óceánokból kerül a levegőbe: a fel nem oldott műanyagrészecskékkel szennyezett óceánhullámokból a szél kapja és repíti fel azokat. A mezőgazdasági talaj pora eközben a levegőben lévő mikroműanyag 5 százalékáért felelős.

A légkörbe kerülő mikroműanyag képes mintegy hat és fél napig ott is maradni. Ez elegendő ahhoz, hogy áthaladjon egy kontinens felett - idézte Natalie Mahowaldot, a tanulmány társszerzőjét az egyetem közleménye. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a légkörben lévő mikroműanyag a Csendes-óceán és a Földközi-tenger térsége felett koncentrálódik, illetve a kontinensekre is több mikroműanyag jut a szennyezett óceáni forrásokból, mint amennyi onnan jut el az óceánokba.

Az Egyesült Államokból, Európából, a Közel-Keletről, Indiából és Kelet-Ázsiából jut a legtöbb szárazföldi eredetű mikroműanyag-szennyezés a légkörbe. Az Egyesült Államok nyugati partvidékét, a Földközi-tenger partjait és Ausztrália déli tengerpartjait szennyezik leginkább az óceáni eredetű, levegőbe kerülő mikroműanyagok. A mezőgazdasági eredetű légköri mikroműanyagok leginkább Észak-Afrikában és Eurázsiában jelentősek, míg a közúti közlekedés okozta légköri mikroműanyagok világszerte jelentősen szennyeznek.

Janice Brahney szerint tanulmányuk csak a kezdet. További kutatások szükségesek annak megértésére, hogy a különféle környezet - a nedves vagy a száraz klíma, a hegyvidéki térségek, síkságok - milyen hatással vannak a folyamatra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra