Bevetnék a "szénadót"

Hétfőn indul az ENSZ klímacsúcsa, a COP25 Madridban. Az Európai Parlament a most kihirdetett klímavészhelyzettel akar nyomást gyakorolni.

Az Európai Parlament (EP) csütörtökön az egész Európai Unióra (EU) kiterjedő klímavészhelyzetet hirdetett, ezzel helyezne nagyobb nyomást a december 1-én felálló új Európai Bizottságra, hogy erőteljesebben lépjen fel a klímaváltozás elleni harcban - írja a Qubit , megjegyezve: a nyilatkozat szövegét az ENSZ december 2-án, Madridban induló COP25 klímacsúcsának előzetes vitáján fogadták el.

klímavészhelyzet
Az európai politikusok elvárása: tíz év alatt 55 százalékkal csökkenjen a kibocsátás. Fotó: iStock

Tíz év alatt felére csökkenjen

A dokumentumban rögzítették, hogy a kontinens politikusai a most felálló bizottságtól elvárják, minden jogalkotási és költségvetési javaslata összhangban legyen a globális klímaharc céljával: ne haladja meg a felmelegedés a 1,5 Celsius-fokot. Elvárják továbbá az EU-tól, hogy tíz éven belül, 2030-ra 55 százalékkal csökkentse kibocsátását, s az évszázad közepére váljon klíma-semlegessé.

Bevetnék a "szénadót"

A most felálló bizottság új elnöke, Ursula von der Leyen már korábban szorgalmazta a klímasemlegesség elérését az európai Green Deal nevű programjában. Ez azt jelentené, hogy 30 év alatt Európa eljut odáig, hogy nem bocsát ki annál több üvegházhatású gázt, mint ami "elnyelhető". Ehhez szükséges lehet a röviden csak "szénadóként" emlegetett csomag, melynek része a fenntartható gazdaság támogatása, a szennyezés visszaszorítása, és az európai környezet- és természetvédelem megerősítése.

A korábbi zéró kibocsátási célra tett javaslat ellen még Magyarország is nemmel szavazott Csehország és Lengyelország mellett, ám a mostani klímavészhelyzetet már a Fidesz is támogatta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra