Nem tudta megmondani, hogy kerültek mágnesek a hasába

Különös esetről számoltak amerikai gyermekorvosok: egy serdülőkorú fiú gyomrából és bélrendszeréből összesen 21 apró mágnest kellett eltávolítaniuk.

A fiú erős alhasi görcsökre panaszkodott, szülei pedig azonnal elvitték a legközelebbi kórházba. A helyben elvégzett vizsgálatok fémből készült tárgyakat mutattak ki a gyomrában és beleiben. Ezután a beteget átszállították egy másik kórházba, ahol elérhetőek voltak az állapota részletesebb feltárásához szükséges speciális felszerelések. Mint arról a ScienceAlert beszámol, itt immár CT- és röntgenvizsgálatok is igazolták, hogy valóban valamiféle fémtárgyak kerültek a páciens tápcsatornájába. Többszöri endoszkópiával sikerült megtalálni három apró, nagyjából 8 milliméter átmérőjű szürke korongot a gyomrában. Az orvosok ekkor már gyanakodtak, hogy szupererős neodímium mágnesekről lehet szó.

Habár egy fekélyben beágyazódtak a gyomorba, nem volt nehéz eltávolítani az összetapadt mágneseket, mindössze egy csipeszre és egy kis sebészeti hálóra volt hozzá szükség. A következő két nap vizsgálatai azonban rámutattak, hogy ezzel még korántsem ért véget a gyermek kálváriája. További mágneseket találtak ugyanis a bélrendszerében. Kolonoszkópia során újabb hármat ki is tudtak szabadítani, de a sebészi beavatkozást így sem lehetett elkerülni. Végül a műtéttel 15 további mágnest tártak fel az orvosok a páciens vastag- és vékonybelében. Ezek némelyike összetapadva az adott bélszakaszt is károsította, ami könnyen perforációhoz vezethetett volna.

Az operáció után hat napig lábadozott a fiatal fiú a kórházban, állapota pedig gyorsan javult: enni és inni is tudott normálisan, fájdalmai is enyhültek. Maradt ugyanakkor egy megválaszolatlan kérdés: egyáltalán miként kerültek a mágnesek az emésztőrendszerébe? Sem a beteg, sem a szülei nem tudták felidézni, mikor és hogyan történhetett mindez. A hasonló esetek rendszerint háttérben meghúzódó pszichológiai zavarokra irányítják rá a figyelmet, így a kezelőorvosok ezúttal is ilyen irányú felméréseket végeztek a páciensen, amíg lábadozott. Mind ő, mind a családja ragaszkodott viszont ahhoz, hogy csakis balesetről lehet szó, illetve minden bizonnyal alvajárás közben nyelte le a fiú a mágneseket.

„Sejtettem, hogy valami nincs rendben, mert gyakran kimerülten és hányingerrel keltem fel reggelente” – mit jelent az alvásfüggő evészavar?

Az esetről készült tanulmány a BMJ Case Reports című orvosi folyóiratban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +21 °C
Minimum: +9 °C

A keleti határ mentén, illetve a Dunántúl nagyobb részén felhősen indul a nap, majd a délelőtt folyamán csökken a felhőzet, legtovább a Dél-Alföldön maradhat felhős az ég. Általában sok napsütés várható a fátyol- és gomolyfelhők mellett. A Tiszántúlon néhol zápor kialakulhat, esetleg a délkeleti határ közelében zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szelet napközben sokfelé kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 24 fok között alakul. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. A változékony idővel kettős fronthatás jelentkezik.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra