Lehetünk egyszerre koronavírusosak és influenzásak?

Az influenzaszezon közeledtével - és a koronavírus-járvány újbóli erősödésével - egyre aktuálisabbá válik a kérdés: megtörténhet-e, hogy valaki egyszerre legyen influenzás és a koronavírusos? Elizabeth Hanes ápolónő a WebMD-n önt tiszta vizet a pohárba a sokakat érdeklő témával kapcsolatban.

Az influenza és a COVID-19 közös tünetei Korábbi cikkünkben sorra vettünk, melyek azok a szimptómák, amelyek mind a két betegség esetén megvannak. Ezek a következők: láz vagy lázas érzés, esetenként hidegrázás, köhögés, légszomj vagy nehézlégzés, kimerültség, fáradtság, torokfájás, orrfolyás vagy orrdugulás, izomfájdalom vagy testi fájdalom, fejfájás, és néhány esetben hányás/hasmenés, ami azonban a gyermekeknél gyakoribb. Az anyagban arról is bővebben írtunk, milyen fontos érvek szólnak az influenzaoltás mellett - részletekért kattintson ide .

Mint azt a szakember cikke elején leszögezi, kevés a valószínűsége, hogy valaki egyszerre kapja el az influenzát és a koronavírust, arra azonban van esély, hogy először az egyik, majd a másik fertőzi meg - és így tulajdonképpen lehetséges, hogy két betegséggel is meg kell küzdenie ugyanabban az időben.

Jelenleg egyébként az az egészségügyi dolgozók egyik legnagyobb félelme, hogy olyan pácienseket kell kezelniük, akik koronavírus-fertőzöttek és influenzásak is, a két légzőszervrendszeri betegséggel való harc ugyanis katasztrofális hatással lehet az immunrendszerre.

Előfordulhat, hogy előbb az egyik, majd a másik vírus támad meg minket.
Előfordulhat, hogy előbb az egyik, majd a másik vírus támad meg minket. Fotó: Getty Images

Nincs könnyű helyzetben az immunrendszer

Hanes magyarázata szerint, amikor az immunrendszer éppen egy fertőzés legyűrésén fáradozik, ideiglenesen sérülékenyebbé, védtelenebbé válik más kórokozókkal szemben. Amennyiben úgy támad meg minket a koronavírus, hogy már influenzásak vagyunk (vagy fordítva), akkor az immunrendszerünknek nem könnyű célpontot váltania, és elkezdenie nagy mennyiségben antitesteket termelni a második vírus hatástalanítása érdekében. Miközben pedig szervezetünk hadakozni próbál, a második vírus szép lassan "teret nyer" bennünk, és máris kész a dupla baj.

Hogy minél kevesebb esélyünk legyen ilyet átélni, a maszkviselés, a távolságtartás és a rendszeres, szappanos, meleg vizes kézmosás mellett érdemes beadatni magunknak az influenzaoltást, hangsúlyozza az ápolónő. A vakcina ugyan nem akadályozza meg a COVID-19 kialakulását, de az influenzától megvédhet, sőt - támogatja az immunrendszert az influenza elleni harcban, ha megbetegszünk.

Tanulhatnánk a 8 éves fiútól, aki a koronavírus alatt ételt adott a rászorulóknak - a jóságos gyerekről az nlc.hu cikkéből tudhat meg többet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra