Kell-e aggódnunk az alufólia miatt?

Sokan használnak alufóliát sütéshez, élelmiszercsomagoláshoz a világ számos otthonában már évtizedek óta. A közelmúltban azonban felmerült: ennek lehetnek egészségügyi kockázatai.

Az alumíniumfólia – közismertebb nevén aliufólia – egy papírvékony, fényes alumíniumfém lap. Gyártása során nagy fémlapokat addig hengerelnek, amíg azok 0,2 milliméter vékonyságúra össze nem nyomódnak. Ezeket a fémlemezeket a konyhán kívül is sokféleképpen hasznosítják, többek között az ipari csomagolásban, szigetelésben és szállításban. 

alufólia, alumínium fólia, csomagolás
Népszerű, de mennyire káros? Fotó: Getty Images

Mindenhol jelen van 

Az alumínium a természetben is előfordul, és az élelmiszerek csomagolása mellett megtalálható a kozmetikumokban, a talajban, sőt az ételeinkben és az ivóvizünkben is. Mindezek mellett az élelmiszer adalékanyagok, például a tartósítószerek, színezékek és mesterséges sűrítőanyagok szintén tartalmaznak alumíniumot. Az, hogy mennyi kerül ezekből a szervezetedbe, függ attól, hogy mennyire könnyen szívódott fel az élelmiszerbe, mennyire volt alumíniumban gazdag a talaj, amelyben az élelmiszert termesztették, illetve hogyan csomagolták és tárolták, valamint tartalmaz-e adalékanyagokat. A fém ráadásul nyomokban számos gyógyszerben is jelen van, különösen a savlekötőkben – írja az IFL Science.

Fontos tudni, hogy a bevitt alumíniumnak csak egy töredéke szívódik fel ténylegesen a szervezetben, ez az anyag pedig csak nagy mennyiségben lehet veszélyes az egészségedre. Egyes kutatások bizonyítékot találtak arra, hogy az alumíniumbevitel összefüggésbe hozható az Alzheimer-kórral, mivel az érintettek szervezetében megemelkedett alumíniumszintet tapasztaltak. Mások azt feltételezik, hogy a rák kialakulását is elősegítheti. Az eredmények azonban messze nem meggyőzőek, és további nagyszabású kutatásokra van szükség.

De mi a helyzet a fóliával?

Mint sok más fém esetében, itt is fontos, hogy minimalizáljuk az elfogyasztott mennyiséget, de teljesen kiküszöbölni nehéz. Az Egészségügyi Világszervezet és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete szerint elfogadható az alacsony alumíniumszint a szervezetünkben, ami körülbelül 2 milligramm testsúlykilogrammonként hetente. Ennek ellenére a kutatások kimutatták, hogy a főzőedényekben és a fóliában található alumínium kioldódhat az ételekbe. A kioldódás mértékét befolyásoló tényezők közé tartozik a főzési hőmérséklet, az étel savassága és bizonyos fűszerek, sók jelenléte.

A kockázatokat úgy csökkentheted, ha kerülöd a fóliában sütést, és a szendvicsek csomagolásakor is inkább más alternatívát használsz. A kereskedelmi forgalomban kapható feldolgozott élelmiszerek helyett pedig az otthon elkészített ételeket részesítsd előnyben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +8 °C

Gomolyfelhős, napos időre van kilátás, majd délután délnyugat felől fátyolfelhők sodródnak fölénk. Elsősorban hazánk északkeleti, keleti felében alakulhatnak ki záporok, zivatarok. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 22 és 24 fok között várható. Késő estére 10 és 18 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra