Akárcsak az emberek esetében, a kutyáknál is különböző ideig tart egy-egy trükk megtanulása. Egy új vizsgálat szerint a kutyák intelligenciája hasonlóan szerveződik, mint az emberé, és hasonló módszerekkel is mérhető.
A
demencia néhány jellegzetessége a kutyákon is megfigyelhető; éppen ezért kutatók úgy gondolják, hogy a kutyák intelligenciájának vizsgálatával
közelebb kerülhetünk az emberi demencia okainak megértéséhez is. Dr. Rosalind Arden, a London School of Economics and Political Science kutatója és munkatársai az Intelligence című szakmai lapban publikálták ezzel kapcsolatos eredményeiket.
Kutatásukban
létrehoztak egy kutyáknál alkalmazható IQ-tesztet, amelynek segítségével 68 border collie IQ-ját mérték fel. A teszt mérte a kutyák tájákozódási képességeit: mennyi ideig tart megtalálniuk a különböző helyekre elrejtett ételt. Azt is megtudták a segítségével, hogy a kutya mennyire képes a különböző ételmennyiségek között különbséget tenni, illetve hogy mennyire képes az állat követni az emberi kéz mozdulatait. A kutyák tesztelése 1 órát vett igénybe - ez éppen annyi idő, amennyit egy IQ-teszttel az ember eltölt.
Ha nem érezzük magunkat erősnek és jókedvűnek, az jelezhet rosszabbat is, mint gondolnánk. A depresszió ugyanis a demencia egyik legkorábbi tünete, a memóriaproblémák előtt már jóval korábban lehet ezt érzékelni.
Kattintson!
Az
emberi IQ-tesztek azt mutatják, hogy az ember teljesítménye nagyon hasonló a különböző kognitív feladatokban: aki jobban teljesít az egyik típusú feladatban, az jobban teljesít egy másik típusúban is.
Hasonló mintázatot figyeltek meg a kutyák esetében is. Az az állat, amelyik jobban teljesített a teszt egyik feladatában, jobban teljesített a másikban is. Ráadásul olyan összefüggést is találtak, miszerint az a kutya, amelyik gyorsabban végezte el a feladatot, rendre pontosabban is.

A kutyákon is megfigyelhetőek a demencia jellegzetességei
Mindezekből dr. Arden arra következtetett, hogy
a problémamegoldó képesség egyedenként változó a kutyák esetében is. Ez azért érdekes, jegyezte meg, mert az embereknél azt figyelték meg, hogy minél intelligensebb valaki, annál egészségesebb és hosszabb életű. Márpedig, ha az
emberi intelligenciához hasonlóan működik a kutyáké is, akkor egy olyan faj esetében is megvizsgálhatjuk, hogy az intelligensebb egyedek hosszabb életűek-e, amelynek képviselői nem dohányoznak, nem isznak, nem használnak rekreációs drogokat. Tehát egy ilyen vizsgálat által többet tudhatunk meg az intelligencia az egészség összefüggéseiről.
Mindezeken túl a kutyák azon kevés állatok között vannak, amelyek
mutatják a demencia kulcsjellegzetességeit - hangsúlyozta dr. Arden. Tehát a kutyák intelligenciájának vizsgálata álatal azt is jobban megérthetjük, hogy az emberi betegség milyen okokra vezethető vissza. Ez pedig utat nyithat a demenciaterápiák kifejlesztéséhez is.
Forrás: Medical News Today