Meglepő felfedezés az egypetéjű ikrekről

Régóta ismert, hogy az egypetéjű ikrek miért hasonlítanak annyira egymásra, azt azonban eddig senki sem tudta pontosan, hogy mi miatt fejlődik két embrió egyetlen zigótából. Egy holland kutatócsoport friss tanulmánya ezt próbálta kideríteni.

Míg a kétpetéjű ikrek csak annyira hasonlítanak egymáshoz, mint két testvér, egy egypetéjű ikerpár számtalan külső és belső jegy tekintetében összetéveszthető: nemük, szemük, hajuk színe, testfehérjéik, vércsoportjuk, sőt még a génjeik is azonosak. Nem véletlenül, hiszen az ikerpár ugyanabból a megtermékenyített petesejtből, vagyis zigótából született, amely az egyik fejlődési szakaszban kettéosztódott, majd két azonos génállománnyal rendelkező embrió fejlődött ki belőle. Ezt a folyamatot régóta jól ismerte az orvostudomány, arról azonban eddig keveset lehetett tudni, hogy mi váltja ki a zigóta osztódását. Holland kutatók egy friss tanulmánya ezt segíthet egy kicsit jobban megérteni.

Ezek növelhetik az ikerterhesség esélyét Az ikrekre vágyók számára jó hír lehet, hogy bizonyos ikerterhességre hajlamosító faktorok befolyásolhatóak. Fontos tudni: jóval nagyobb az esélye annak, hogy kétpetéjű lesz a testvérpár.

Megállapítható, hogy született-e ikerpárja

Az uralkodó elmélet szerint az a biológiai folyamat, amely a zigóta osztódásához vezet, teljesen véletlenszerű, illetve nem utal rá semmi a testünkben, hogy ez a fejlődésünkkor lezajlott. A Nature Communications folyóiratban megjelent kutatás azonban árnyalja ezt a feltevést: a Vrije Universiteit Amsterdam munkatársai vezette nemzetközi kutatócsoport több olyan, szinte általánosan kimutatható jegyet talált az ikerpárok DNS-ében, amelyek alapján az adott személyről nagy eséllyel megállapítható, hogy született-e egypetéjű ikerpárja.

Nemük, szemük, hajuk színe, vércsoportjuk, sőt még a génjeik is azonosak az egypetéjű ikreknek. Fotó: Getty Images
Nemük, szemük, hajuk színe, vércsoportjuk, sőt még a génjeik is azonosak az egypetéjű ikreknek. Fotó: Getty Images

A kutatók a világ minden pontjáról származó ikerpárok DNS-ét elemezve összesen 834 közös pontot azonosítottak, amely mindannyiuk genomjában megtalálható. Ezen jegyek alapján nagyjából 80 százalékos pontossággal megállapítható egy adott személyről, hogy volt-e egypetéjű ikertestvére. Még akkor is, ha az adott személy nem is tud erről, mert például születésükkor elválasztották őket, vagy ha a másik magzat a terhesség egy szakaszában elveszik, vagyis felszívódik a méhben .

Azt viszont nem lehet tudni, hogy ezek a közös genomok az okai annak, hogy a zigóta osztódni kezd és egypetéjű ikrek fejlődnek belőle, vagy pedig a következménye ezeknek a folyamatoknak. A szakemberek szerint ugyanakkor elég nagy az esélye, hogy az okokat is ezekben a közös pontokban kell keresni. A tanulmány emellett segíthet az egypetéjű ikreket nagyobb arányban sújtó betegségek (például a nyitott gerinc ) okainak feltérképezésében is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra