A szex tabutéma a NASA-nál

Hogyan szabaduljunk meg az űrhajós holttestétől? Mikor kapcsoljuk le a gépekről, ha reménytelen az állapota és fogyasztja a létfontosságú oxigént, amelyre a legénység egészséges tagjainak is égető szüksége lenne? Kell-e a NASA-nak DNS-vizsgálattal ellenőriznie, nincs-e valamilyen súlyos betegsége az űrhajós, ami egy több éves űrutazás idején fejlődik majd ki?

Ezeket a kérdéseket egyre gyakrabban teszik fel azok után, hogy az amerikai űrhivatal, a NASA 30 év múlva Marsra-szállást tervez, és a Naprendszeren kívül felfedezték a Föld "ikertestvérét", amelyet a tudósok a mélyűr-utazás egyik legfőbb célállomásának tekintenek.

A NASA tudósai külsős bioetikusok és orvos szakértők segítségével a következő években fogják kidolgozni a válaszokat a fenti kérdésekre.

"Az ember nem szívesen beszél ilyen kérdésekről, de megpróbáljuk kidolgozni azokat az etikai normákat, amelyek segítik majd az űrmissziók parancsnokait, hogy szükség esetén a legmegfelelőbb döntést hozhassák majd meg" - mondta Richard Williams, a NASA orvosi csoportjának vezetője.

Csak semmi szexet, kérem

Az egyik legforróbb kérdés a szex, hiszen a több éves űrutazásokra egészséges fiatal férfiakat és nőket küldenek majd. Ezt a problémát ennek ellenére meg sem említették a NASA tervezetében, amelyet az AP szerzett meg.

A szex tehát tabu a NASA számára. Richard Williams szerint ugyanis a szex nem egészségügyi, hanem magatartási kérdés, ezért azzal az űrhivatal egy másik részlege foglalkozik majd.

Erre pedig előbb-utóbb sort kell keríteni, figyelmeztet Paul Root Wolpe bioetikus, aki 2001 óta a NASA tanácsadója.

"A döntés megszületett arról, hogy koedukált missziókat küldenek az űrbe. A szexuális kérdésekről nyilván éles viták várhatók" - tette hozzá.

Heti 48 óra

A NASA tervezete több egészségügyi kérdéssel részletesen foglalkozik. Például azzal, hogy mekkora sugárzásnak lehet kitenni az űrhajósokat (legfeljebb akkorának, amely 3 százalékkal növeli a rákbetegség veszélyét), valamint azzal, hány órát dolgozhatnak hetente az űrben (maximum 48 órát).

Arról azonban egy szó sincs, mi történjen a szerencsétlenül járt űrhajós holttestével, illetve mikor kapcsolják le a betegeket a létfenntartó gépekről. Ezeknek a kérdéseknek az eldöntéséhez átfogó irányelv szükséges.

Gyorsan haza a Szojuzzal

Ha jelenleg egy űrhajós súlyosan megbetegedne vagy megsérülne a nemzetközi űrállomáson - ami még soha nem történt meg -, akkor egy orosz Szojuz űrhajó órákon belül visszahozhatná a Földre. Ez azonban lehetetlen lenne egy Mars-utazás során, amikor az űrhajó már több millió kilométerre eltávolodott a Földtől.

A legénység ráadásul nem kaphatna gyors instrukciókat az irányító központból sem, hiszen fél óra, mire a kérdést veszik a rádión, és újabb harminc perc, mire megérkezik a válasz.

A NASA-nál még nem döntöttek arról sem, alá kell-e vetni a több hónapos Hold-misszióra vagy a Mars-utazásra indulókat bizonyos megelőző műtéteknek, például vakbélműtétnek, illetve, hogy rendelkezniük kell-e indulás előtt arról, hogy szükség esetén lekapcsolják-e őket az létfenntartó műszerekről.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Szakadozottá válik a felhőzet, de általában sok marad a felhő, emellett hosszabb-rövidebb napos időszakok is lehetnek. Egyre kevesebb helyen várható eső, zápor. Helyenként, elsősorban a déli tájakon lehetnek zivatarok. Többfelé lesz élénk, néhol erős az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 23 fok között valószínű. A változékony idővel kettős fronthatás jelentkezik.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra